Az év végére egy igazi gyerekfilm, egy könnyed, ugyanakkor szörnyen komoly mese kerül a mozikba: december 25-től itt van Cincin lovag, aki kisegér létére megmutatja nekünk, hogy igenis lehet félelem nélkül élni, és hogy a becsület mindennél fontosabb.
Kate DiCamillo a hőse az Egyesült Államokban hamar bestselleré lett
Cincin lovag legendája című könyvnek. Amely bár már itthon is megjelent a szegedi
Könyvmolyképző Kiadónál - úgy látszik, hogy csak a filmadaptáció viheti sikerre nálunk az egyébként szépen és ötletesen megírt mesét.
Végre egy hagyományos mese
Egy kisegér, egy hercegnő, egy kis leves és egy orsó vörös cérna története - szól a könyv alcíme, amiből rögtön kitűnik, hogy sajátos világgal rendelkező, ám így is hagyományos mesével van dolgunk. Bizony, a Cincin lovagnál ne számítsunk a Harry Potter- vagy a Narnia-féle fantasyvilágra (az egyetlen varázslatos elem az
Arcimboldo-képekre emlékeztető zöldséglény megjelenése), és azt se várjuk, hogy minden percében más alkotásokra utalgasson a film.
Persze a főhős füle, azzal való repülése egyből Dumbót juttatja eszünkbe, de a lényegi utalások ennél sokkal mélyebbre, a klasszikus meseirodalomba vezetnek. Szép, hagyományosan felépített meséről van szó, melyben egy sötét korszak, számos próbatétel után mindenki elnyeri a boldogságot - a filmben azért így is akad számos fricska a műfaj irányába, de szerencsére nem a Shrek darabos humorát használták az alkotók, kedves, szívhez szóló hangot sikerült megütniük.
A mostanában látott rajzfilmekkel ellentétben a Cincin lovagnak határozott mondanivalója is van, mégpedig az, hogy mindig tehetünk a sorsunk ellen, nem muszáj elfogadnunk, amit a környezetünk ránk kényszerít. Ezt az egyszerű igazságot példázza a másik három főszereplő is: Luci Feri, a fajától élesen elütő (napimádó és ínyenc) patkány, a palota magányába szorult Borsószem hercegnő, akinek hiányzik a vidámság, valamint Göbe, az ostoba szolgálólány, aki csak arról álmodozik, hogy ő is hercegnő lehessen.
Új ígéret az animációs piacon
A filmet a fantasztikus animáció is viszi előre: bár természetesen 3D-ről van szó, a díszletek nosztalgikusak, olykor mintha kézzel festettek lennének - Cincin orra viszont roppant élethűen csillog, és a konyhában felaggatott kolbászok is legalább olyan étvágygerjesztők, mint a L'ecsó sokat emlegetett ételei. Nem Dreamworks és nem Pixar. Ideje megjegyezünk egy újabb nevet: Framestore. A cég két évtizedes múlttal rendelkezik a reklámok, látványtrükkök terén, sőt Harry Potter hippogriffjét és az Arany iránytű jegesmedvéit is ők készítették - a Cincin lovag az első egész estés rajzfilmjük.
A filmben rengeteg kiváló szakember közreműködött: a regényt például Gary Ross gyúrta forgatókönyvvé, akinek íróként olyan filmeket köszönhetünk, mint a Segítség, felnőttem! vagy a Dave. A rendezőpáros, Sam Fell és Rob Stevenhagen számos animációs film létrehozásában segédkezett már, a szereplőknek pedig eredetiben olyan sztárok adták a hangjukat, mint a két kis rágcsálót megjelenítő Matthew Broderick és Dustin Hoffman, vagy a narrátori szerepet ellátó Sigourney Weaver.