Könyvbe kötött meseszőttes

Egyéb

Mindenkiben vannak mesék
 

Minden mese valóságos. És már hogyne volna az, hiszen különben nem is lenne. Mesék márpedig vannak, ott lakoznak mindannyiunkban, legfeljebb még nem találtunk rájuk. De ha hagyjuk, ha kicsit odafigyelünk, felszínre törnek. Akkor aztán elmondhatjuk, leírhatjuk - és onnantól már másoknak is valóságos lesz minden kitalált szereplőjével, a varázslatos helyszínekkel, a sosem hallott, meglepő fordulatokkal együtt. Lesznai Anna szerint "mindenki tud mesét írni, csak ki kell tárni a kezünket". A pályázatra küldött mesék ékes bizonyítékát adták ennek. A gyerekek három kategóriában indulhattak és négy mesekezdemény közül választhattak: A régi királyság, A mesesütemény, A tökéletes királylány, A legjobb feleség.  Ezeket szőtték tovább, teljessé téve a történeteket.

 
Várakozásokon felül
 
"Lesznai Anna (Máli, ahogy a barátai nevezték) nagyon büszke lenne az írópalántákra. A mesék valóban közkincsek, csak fel kell emelni a kezünket, és "kifogni őket a levegőből" - értékelte a pályaműveket Boldizsár Gizi, a pályázat kitalálója, a Nemzeti Tankönyvkiadó szerkesztője. Az írónő tiszteletére kiírt pályázatra összesen 315 pályamű érkezett be, a zsűri 18-at díjazott. Ezek elhangzottak a díjátadón is, és olyannyira színvonalasak voltak, hogy érdemesnek tűntek a publikációra. Így született meg a Meseszövés című könyv terve, amely egy kötetben tartalmazza az eredeti négy Lesznai-mesét, és a gyerekek által írt legjobb történeteket.
 
Várható a folytatás
 
Az elkészült könyv igazi ékszerdobozként kínálja magát. Borítóját, lapjait - és természetesen a gyerekek meséit - Lesznai Anna rajzai, festményei díszítik. A "meseszövő" gyerekeknek nagy boldogság és dicsőség volt, hogy kis meséik ebben a szép mesekönyvben napvilágot láttak - meséli Boldizsár Gizi, mint a kötet szerkesztője, miként fogadták a kis szerzők a kötetet.  A könyv megjelentetéséhez - az Idődíszítéshez hasonlóan - a Lesznai-hagyaték gondozóinak hozzájárulása is kellett: a Petőfi Irodalmi Múzeum és a hatvani Hatvany Lajos Múzeum tette lehetővé az irodalmi szövegek és az illusztrációk közlését. A meseíró pályázatot a tervek szerint idén is meghirdeti a Nemzeti Tankönyvkiadó. A Meseszövés kötet megjelenése bizonyára tovább emeli a verseny rangját, elismertségét, a múzeumi együttműködés pedig erős kulturális hátteret biztosított a pályázathoz.