A példaértékű összefogás célja, hogy a kereskedelmi dömpingáru, illetve a hagyományosan ismert klasszikusok mellett a mai kortárs gyerekirodalommal bővítse a választékot, ami eljuthat a gyerekekhez. Az animáció, a rajzfilm a gyerek által különösen kedvelt műfaj, éppen ezért kifejezetten alkalmas a kortárs gyerekirodalom megismertetésére, megszerettetésére.
A rajzfilmsorozat elkészítésének ötletével a gyerekportál szerkesztősége kereste fel a Moholy-Nagy László Művészeti Egyetem (MOME) Animáció Szak vezetőjét, Fülöp Józsefet, aki azonnal felkarolta a kezdeményezést, hogy a művészeti egyetem hallgatóinak gyakorlati képzését a magyar gyerekirodalom népszerűsítésének missziójával összekössék. A filmsorozat létrehozása így a MOME képzési rendjébe épül.
A munka témavezetője, M. Tóth Géza elmondta, hallgatói fontos szakmai ismeretek birtokába jutnak a munka során. Az egyetemen eltöltött évek alatt fel kell készülniük olyan feladatokra, hogy egy adott célközönségnek készítsenek animációt - legyen az mosóporhirdetés, vagy gyerekeknek szóló versek adaptációja. E folyamatban először is meg kell ismerniük az adott befogadó közönség vizuális kulturáltságát, igényét. A munka megkezdése előtt éppen ezért adtam elő nekik - a gyerekpszichológia oldaláról közelítve - gyermekrajz elemzést, rajzfejlődést, hogy megismerhessék, a gyerekek mit igényelnek. Saját gyerekeimen is tapasztalom, hogy magabiztosan tudnak különbséget tenni a médiában, reklámokban tapasztalható pörgős, zúzós, akció dús jelentek és a saját szükségleteik - igényeik között. A gyerekek kifejezetten igénylik és szeretik a lassúbb sodrású, a képek feldolgozására időt engedő filmeket.
A közös munka eredményeként összesen tizenhét film készül: Jónás Tamás, Kukorelly Endre, Kántor Péter, Kis Ottó, Lackfi János, Nyulász Péter, Ranschburg Jenő, Tóth Krisztina, Varró Dániel összesen tizenhárom verseit, valamint négy dalt dolgoznak fel az művészeti egyetem diákjai.
A MOME-hallgatók a filmetűdöket a tavaszi szemeszter folyamán készítik el. Az első részek már a nyáron megjelennek www.egyszervolt.hu oldalon, az animációk között.