Az Európai Bizottság által támogatott fesztiválszerű tudományos rendezvénysorozatot már 2005 óra rendezik meg Magyarországon. Ilyenkor szeptember végén kinyílnak az egyetemek, a laboratóriumok kapui, s ide várnak minden kíváncsi és a tudományra éhes fiatalt, egy kis betekintésre a fizika misztikusnak tűnő világába. A fővárosban a Millenáris Parkban lesz a hivatalos megnyitó, ahol a Marssal, a genomokkal, a földi és csillagfényekkel is megismerkedhetünk. A nemrég újra megnyílt Csodák Palotája is várja az érdeklődőket, ahol a jól megszokott kísérleteket próbálhatjuk ki és csodálhatjuk újra meg.
Hogy miért pont szeptember vége, s miért pont ez a nap? A válasz egyszerű, Danyi Andrea a rendezvény sajtóreferense szerint, ilyenkor már elindultak az egyetemi oktatások, újra kinyíltak a laboratóriumok, s még ilyenkor szeptemberben is tarthatunk egy jó kis nyárbúcsúztató bulit, megfűszerezve egy kis tudománnyal. A Kutatók éjszakája programnak pont ez a lényege, hogy a fiatal kutatók, tanulók bemutathatják, mivel is foglalkoznak az egyetemeken. A program legsikeresebb eseménye a budapesti Műszaki Egyetemen látható szélcsatorna és a repülésszimulátor, de ugyanúgy sikeresnek ígérkezik az arborétumi bújócska, sőt azt is meg tudhatjuk, hogyan működnek a nukleáris folyamatok.
A program már a nevében hordozza, hogy itt nemcsak komoly kísérleteket ismerhetünk meg. Sopronban éjszaka utcabál lesz, Debrecenben szimulált polgári- és büntetőperekkel megrendezik a Tisztánlátók éjszakáját. Egerben a rosszkedv előnyeiről hallgathatunk előadást. Aki pedig mind a mai napig nem hinné el, hogy "mégis mozog a Föld", az feltétlenül menjen el Miskolcra, ahol a Focault -inga segítségével bizonyítják be a régi tételt. Szegeden viszont szigorúan tudományos jelleggel a sör világába ruccanhatnak ki az érdeklődők. A felsorolt városokon kívül még Baja, Gödöllő, Győr, Hajdúböszörmény, Kőszeg, Martonvásár, Mosonmagyaróvár, Nyíregyháza, Pécs, Piliscsaba, Sárospatak és Szombathely is kínál változatos kalandokat.