Az első alkalommal 2007-ben megtartott filmfesztivál szervezőinek célja többek között az volt, hogy feltérképezzék az országban működő különböző gyerek-filmkészítő műhelyeket, szakköröket, filmtáborokat, és lehetőséget adjanak a gyerekeknek munkáik bemutatására.
A most megrendezett versenyre - akárcsak 2007-ben - 6 és 19 év közötti gyerekek jelentkezhettek különböző korosztályi és műfaji kategóriákban, valamint külön kategória volt azoknak, akik ugyan túllépték a korhatárt, de a fesztiválra beküldött filmjüket még 19 éves koruk előtt készítették. A pályázatra 160 alkotás érkezett, melyet egyéni alkotók mellett számos iskola, gyerek- és diák-filmműhely küldött be. A beérkezett filmekből végül 108 alkotás versenyezhetett a zsűri és a diákzsűri által odaítélt értékes díjakért. A Kicsi a bors, de erős kategóriában 24, az Ifjú titánok kategóriában 76, és a harmadik, Gyerekszem-Öregszem kategóriában 19 filmet bírált el a zsűri. Az ítészek az összes film megtekintése alapján adták ki kategóriánként a legjobb filmeket megillető díjakat és az elismerő okleveleket.
Az Országos Diákzsűri delegáltja, Kis Dorottya által vezetett diákzsűri különböző elismerésekkel 23 alkotást díjazott, míg a Bollók Csaba filmrendező vezette szakmai zsűri 15 alkotót vagy alkotóközösséget jutalmazott meg. A különféle és igen értékes nyeremények, díjak a Gyerekszem Filmfesztivált támogató cégek bőkezűségének voltak köszönhetőek.
A fesztiválon külön versenyblokkban indultak a Hűvösvölgyi és Szilágyi Erzsébet Gyermekotthon alkotóinak filmjei, melyek a Raiffeisen Bank támogatásával készültek. Ebben a blokkban húsz filmet értékelt egy külön erre felkért zsűri, és végül három fő és három különdíjat osztottak ki. Mindezek mellett a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Gyermek és Ifjúságvédelmi Főosztálya Gyermekvédelmi Különdíjként két kamerát ajánlott fel a gyermekotthonok részére.
Grosch Nándor, a fesztivál főszervezője sikeresnek értékelte a háromnapos rendezvényt, és kifejtette, hogy az idei fesztivál helyszíne, a Merlin a fesztivál léptékéhez és hangulatához illő új otthont adott a rendezvény eseményeinek. A fesztivál szakmai konferenciájának témájáról, a kamera és a vászon mögötti agresszióról elmondta, hogy a filmkészítés egyik fő célja az is, hogy a gyerekek inkább a filmek virtuális terében jelenítsék meg az agresszív és fájdalmas érzéseiket, mert ekkor talán az életben mindezekből kevesebb éri őket. A konferencián pszichológusok, médiapedagógusok, médiaelemzők és filmszakkör-vezetők osztották meg egymással és a hallgatósággal tapasztalataikat.
A filmfesztivál érdeklődő közönsége a versenyfilmeken kívül mindegyik nevezett filmet megtekinthette, válogatásokat láthatott a különböző hazai és külföldi partnerfesztiválok filmjeiből, és különböző szórakoztató programokon is részt vehetett: maszk- és sminkfestésen, homok- és tárgyanimáció készítésen, jelmezes fotózáson, pirotechnikai és kaszkadőr bemutatón. A fesztivál-partyn a Félóra zenekar, az Illuvision VJ-csapata és DJ marTon léptek fel.
A fesztivál legsikeresebb filmjei megtekinthetők a fesztivál honlapján, valamint május 31-én az idei Gyermeknapon a nyertes filmek válogatásblokkja látható lesz Békéscsaba, Győr és Kecskemét art filmszínháziban is.
Díjazottak
"KICSI A BORS, DE ERŐS" kategória (6-12 évesek)
Fődíj
Buba éneke és A szúnyog - Dombi Botond és Dombi Szabolcs
Fődíj
Kalandok Kalandja című film Velkovics Luca rendezésében
A zsűri díjában részesült
Álmomban, Eső, Élet a pusztán, Honfoglalás és Tavasz - Animonó Műhely alkotói
Dugó az van - Körtési András
A pálcikaemberkék - Vörös Kristóf
Mátyás Király ígérete - Áldás Utcai Általános Iskola alkotói
"IFJÚ TITÁNOK" kategória (13-19 évesek)
Fődíj
Triton és Áldott végszó - Pribék Gábor
Design Sokk - Besnyő Dániel
A zsűri díjában részesült
Puding és Rozsda - Tóth Flóra
Az élet maga - Szatmári Csaba, Makói Videó- és Művészeti Műhely
Claustrophobia - SAF horvátországi alkotóműhely
Kosárka - horvátországi FKVK iskola diákjai
Lógunk a szeren - Makói Videó- és Művészeti Műhely alkotócsoportja
"GYEREKSZEM-ÖREGSZEM" kategória (felnőttek, akik 19 éves koruk előtt készítették filmjüket)
The singing man - Az éneklő ember - horvátországi FKVK iskola diákjai
Családi videó - Trapp Dominika
Különdíj
A zsűri különdíját a Képről Képre Kecskeméti Ifjúsági Otthon Animációs Műhely kapja a műhely által beküldött színvonalas filmekért.
Csatornák és Falu végén Kurta Kocsma - Hárs Bianka egyéni alkotó
Közönségszavazatok
Helyszíni közönségszavazás
Dugó az van - Körtési András
Filmklik Online Közönségszavazás
1. Körtési András: Dugó az van ( 274 szavazat)
2. Dombi Szabolcs és Botond: Amit a medvékről feltétlen tudni kell ( 73)
3. Csihar Arion és társai: Emberrablók ( 45) Törökvész úti Általános Iskola
DIÁKZSŰRI
Díjak
A szúnyog - Dombi Szabolcs és Dombi Botond
Malo mas je... Al' nas ima! (There are few of us!) - Tea Sladovic, Petar Hrvol, Viktorija Begic, Deni Kljucaric, Marta Babic - FKVK
Silovanje (Raping) - Karmen Adzamic, Leonardo Cancarevic, Ivan Bakovic, Toni Kuna és Antonio Orsag - FKVK
Fear - Robin Whenary
Csapdába esett vadászok - Velkovics Luca
Dugó az van - Körtési András
Tavaszi nemződüh - Arató Csilla - Peopleteam
The box - Jozef Brnkal'ák, Daniel Zak - Súkromná Stredná Priem. Skola
Ezen kívül a Diákzsűri további 10 film alkotóit jutalmazta:
Negatív
Mátyás király ígérete
Meslenc (hálóba akadva)
Puding
Triton
Melyik lábbal ébredsz
Mc T-Krónika
Most vagy soha
Claustrophobia
Szünet