Magyar találmány véd a webkalózok ellen

Egyéb

Az Európai Bizottság 2009-2013 közötti időszakra előirányzott Biztonságos internet programja négy fő pontban igyekszik előrelépni: a káros magatartások korlátozása az illegális tartalmak elleni küzdelemmel és az interneten elkövetett visszaélések üldözésével; a biztonságosabb online környezet előmozdítása; a tájékoztatás, részvétel és a megelőzés elmélyítése; a tudásalap megteremtése.

Ötven iskola használja

 
A  program keretében Magyarországon ajánlás készült a gyermekeknek és a szülőknek a biztonságos internetezés szabályairól, és az ebben részt vevő iskolák már egy új, magyar fejlesztésű szűrőszoftvert használnak.
A szoftver megoldást nyújt abban, hogy a diákok iskolaidőben csak a feladataikhoz szükséges programokat használhassák, illegális és kártékony programok internetről való letöltésére, használatára ne legyen lehetőségük, és a fejlődésükre káros tartalmakat ne tudják elérni az interneten.
a már több mint ötven iskolában, közel kétezer gépen működik a szoftver hálózati változata. A tanárok és a szülők elégedettek vele. A szoftver megrendelése az intézmények számára nem jár költséggel, mert beszerezhető az informatikai normatív támogatás terhére. A jelentkezéseket folyamatosan fogadják a www.biztonsagosbongeszes.org oldalon.

Biztonságos böngészés és bűnmegelőzés 

Megóvni a gyerekeket az interneten keresztül történő pedofil támadásokkal szemben: ezt a célt tűzték ki maguk elé a Biztonságos böngészés program és a rendőrség bűnmegelőzési szakemberei. Az együttműködés kereteit meghatározó megállapodással egy időben a biztonságos internetezés szabályait tartalmazó ajánlást dolgoztak ki.
A szülőknek, tanároknak és gyerekeknek szánt ajánlást elsősorban iskoláknak és szülői szervezeteknek juttatják el készítői, akik szeretnék az ország több közoktatási intézményében személyesen is bemutatni és elfogadtatni a szabályzatot. Ennek megfogalmazásában gyakorló szülők, tanárok és pszichológusok éppúgy részt vettek, mint gyerekvédelmi szakemberek és informatikusok.
Az ajánlás megfogalmazza...
- az internetezés általános szabályait
- mire kell figyelni chatelés közben
- miként kell biztonságosan regisztrálni  
A Biztonságos böngészés programmal az útmutató egyes pontjait szem előtt tartva gyermekink nagyobb eséllyel kerülik el a világhálón rájuk leselkedő veszélyeket, a fejlődésükre káros tartalmakat.
A program résztvevői az ajánlás mellett olyan eszközök és technikák elterjesztését támogatják, amelyek segítségével a pedagógus és a szülő maga állítja be és szabályozza, hogy a rá bízott gyerekek milyen adattartalmat érhetnek el a világhálón, illetve milyen, a számítógépre feltelepített programokat használhatnak, kiszűrve ezzel a gyerekek fejlődésére káros oldalakat.
 
Jobb network, mint a homework 
A digitális kölykök felhagynak a házi feladattal a networking, azaz a kapcsolatépítés és kapcsolattartás kedvéért. Címünk egy lefordíthatatlan szójáték: házi feladat (homework), helyett a kamaszok gőzerővel építik saját baráti hálózatukat (network).
A  brit 15 és 19 éves diákok elismerték, hogy szignifikánsan kevesebb időt töltenek házi feladatok elvégzésével,  mint korábban, ehelyett az olyan  social-networking (társadalmi-kapcsolat) honlapokat használják, mint amilyen a Facebook, a MySpace és a Bebo - áll az angol Media Guardian legfrissebb, 2008-as kutatási eredményében.
Miközben a tanárokat és a pedagógusokat megrémítik ezek az eredmények, a 2008-as kutatás számai a kereskedelmi tévék vezetőit is aggodalommal töltik el. A felmérésekből ugyanis nemcsak az olvasható ki, hogy a social-networking (kapcsolatépítés és -tartás a neten keresztül) miatt a brit 15-19 évesek kevesebb tévét néznek, de az is, hogy a 15 és 54 év közötti britek többsége nagyon gyorsan átsiklik a reklámokon, amikor tévézik.