Mesés könyvszemle Debrecenben

Egyéb

A gyerekekben él tovább az írott szó
 

meseszemle2.jpg
www.egyszervolt.hu

Tudományosan megalapozott választ is adhatunk arra, hogy miért választottuk központi témának a mesét - mondja Sinka Andor főszervező. Ez az archaikus műfaj ugyanazokat az emlékeket, élményeket idézi fel minden emberben, ezért tökéletesen alkalmas arra, hogy az emberi faj egyetemes nyelveként szolgáljon. Ráadásul kiváló lelki gyógyszer is, hiszen segít feloldani félelmeinket, és helyreállítani a világ jóságába vetett hitünket. Az igazság azonban az, hogy a vezérmotívum kiválasztásánál elsősorban a gyerekekre gondoltunk. Ők azok, akiknek az írott szó, a könyv a továbbélését köszönheti, és ők azok, akik az irodalommal, a nyomdaszagú, jó illatú könyvekkel elsőként a mesék révén találkoznak. Hisszük, hogy akit a mese gyermekként olvasóvá tesz, az felnőttként a magasabb kultúra iránt is fogékonyabbá válik. Érteni fogja a körülötte lévő világot, kevésbé lesz irányítható, s éppen ezért szabadabb emberként fogja leélni az életét.

 
Mondj egy mesét!
 
A Debreceni Könyvszemle - a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola Anyanyelvi és Irodalmi Tanszékével közösen - különleges mesemondó versenyt is szervezett idén. Azt gondoljuk, hogy a gyerekek igenis szívesen írnak, és ezzel a versengéssel lelkesíthetjük őket ebben. Hajdú-Bihar Megye 167 általános iskolájába küldtük el a felhívást 3-4. és 5-6. osztályos gyerekeknek. A mesemondó versenyre - melynek első fordulója a könyvszemle csütörtöki napján lesz, húsz mesét választottunk ki, és ezeket egy kis könyvben meg is jelentetjük a könyvszemle idején. A legjobbak fellépnek szombaton, a mesemondó gálán is, melynek része lesz a Szeredás zenekar és a Hajdú Néptánc együttes gyerekműsora, valamint az egyik legnagyobb élő mesemondónk, Berecz András előadása is.

meseszemle4.jpg
Csukás István//http://oktatas.origo.hu

A központi téma apropóján számos további gyermekprogrammal várja a kisebb korosztályokat a Könyvszemle. Lesz közös levélírás a finn Mikulásnak, mindennap mesesarok, ahol a foglalkozások főszereplője minden nap más-más mesehős Tündér Ilonától kezdve Pom-Pomig. A mese nagyjai közül többen is a könyvszemle vendégei lesznek, a meseíró Csukás István, Jankovics Marcell rajzfilmrendező, könyvillusztrátort és a gyermekverseiről is ismert Kányádi Sándor, továbbá több mesejátékot, és gyerekek által előadott műsort is láthat a közönség.  

 
Lublintól a Nyugat folyóiratig
 

Immár hagyománynak nevezhető, hogy a Könyvszemlén bemutatkozik Debrecen egy-egy testvérvárosa, idén a lengyelországi Lublin lesz az esemény díszvendége. A 100 esztendeje született Nyugat folyóirat évfordulója kapcsán vetélkedőt szervez középiskolásoknak a Debreceni Irodalmi Múzeum és a Debreceni Városi Könyvtár, és a könyvszemlére érkezik a Petőfi Irodalmi Múzeum vándorkiállítása is, amely szintén a II. világháború alatt megszűnt, korszakos jelentőségű lap történetét mutatja be. További érdekesség, hogy ezúttal a Debreceni Könyvszemle egyidőben zajlik  a Debreceni Irodalmi Napokkal. Az 59 éves Alföld folyóirat által szervezett rendezvény ebben az esztendőben a népszerű irodalmat állítja a középpontba. A Könyvszemle - a kapcsolódó programokon túl - természetesen egyben könyvvásár is, a standokon félszáz kiadó mutatja be kiadványait.