Mézeskalácstól a néptáncig - nyári fesztiváli körkép

Egyéb

Mézes  Debrecen
A Medgyessy Ferenc Emlékmúzeumban a hétvégén a mézé, a méheké, a mézkészítésé és természetesen a mézeskalácsé lesz a főszerep. A civis város már régóta híres a mézeskalács készítésének  művészetéről, s most ez az édes kis sütemény egy teljes hétvégi programot vívott ki magának. Igaz, ez a fesztivál most az első, de a programját nézve, lehet, hogy évek múlva a térség egyik legfontosabb eseménye lesz. A "debreceni tányér" elnevezésű mézeskalács az egyik jellegzetes debreceni mézeskalács neve, amely messze földön híres, de emellett a régi vásárok, piacok elmaradhatatlan kelléke volt a mézeskalácsszív, amelynek hagyományát igyekeznek most újraéleszteni. A kétnapos fesztiválra stílszerűen várják a mézesheteiket töltő fiatal párokat, sőt a fesztivál ideje alatt a helyi rádióban Szív küldi szívnek szívesen mézeskalács-üzeneteket lehet feladni egymásnak. A mézes hangulatot fokozzák majd a különböző versenyek: ki eszi meg a legtöbb mézescsókot, a szerelmeseknek mézes szájjal kell minél hosszabban csókolózniuk. Ám a városbeliek kísérletet tesznek egy új Guinness-rekord felállítására is: "Debrecenben mézeskalácsból fonják a kerítést!" címmel, azaz minél több mézeskalácsszív és egymáshoz fonódó, kart karba öltő emberi test élő láncával a szeretet, a békesség, az egyetértés láncolatával körbevonni a debreceni Nagytemplom és a Déri Múzeum környékét.
 
Még mindig szól a didzseridu

A hétvégén záródik a Néprajzi Múzeumban a márciustól tartó Síppal, dobbal, didzseriduval című kiállítás, amely a világ népeinek hangszereiből adott nagyszabású válogatást. A tavaszi fesztivál óta folyamatos programok alatt rengeteg család ismerkedhetett meg részletesen a különböző népek zenéjével, hangszereivel. Aki  úgy érzi, hogy minderről lemaradt, annak jó hír, hogy a záróeseményen pótolhat.  A záró program legalább olyan színvonalas és érdekes lesz, mint a többi esemény volt egész évben. A múzeum különböző termeiben óránként más-más típusú zenét hallhatnak a látogatók, s akinek kedve van csatlakozni a zenekarokhoz, a már korábban a helyszínen elkészített hangszerével kapcsolódhat a közös zenéléshez. A zene mellett lesz filmvetítés is, tárlatvezetés és érdekes licitálás is várja az érdeklődőket.

 
Ister Granum

Az Ister a Duna római kori latin neve, a Granum pedig a Garamé. Innen származik az elnevezés, amely Esztergom és környékének vidékére utal, Magyarországon és Szlovákiában. Szintén ezt a nevet kapta a most hétvégén megrendezendő Népművészeti és Bóbita Gyermek Fesztivál. Az Esztergom környékbeli gyerekeket most igazán elkényeztetik a szervezők, hiszen az ország legnevesebb népzenét játszó zenekarai az Ifjú Muzsikás és a Söndörgő, valamint a Vujicsics együttes játsszák a talpalávalót esténként. A zene mellett a tánc is főszerepet kap Esztergomban.