Mit is ír a Hogyismondják?

Egyéb

Hogy is ejtik?
 

Elsőre tán fogalommagyarázatokra számítanánk a könyv címe alapján, ehhez képest inkább szép kiejtési gyakorlatokra lelhetünk. Félreértés ne essék, szó sincs degradálásról, sőt! Vagy inkább a pontos műfaji meghatározás kereséséről. Az ugyanis nem írja le pontosan a kötet tartalmát, hogy gyerekvers, az sem, hogy mondóka. A Hogyismondják ugyanis különleges versikéket tartalmaz. Egyrészt telis tele alliterációval, amit azon túl, hogy messze nem egyszerű megalkotni, kimondani sem az:  "Szusszan a szőnyeg százfele szálldos a szombati szöszmösz" Ilyenformán pedig az utóbbi évek (egyik) legkiválóbb logopédiai gyakorló anyagát vehetjük kézbe. De nem hagyhatjuk azért ezt ennyiben, hiszen a játékosság nem marad meg az azonos betűvel-hanggal kezdődő szavak sorjázásánál, folytatódik a szavak ritmusában, hogy végül gondolati szinten teljesedjen ki. Azaz alaposan megmozgatja belülről is a gyerekbuksikat. De nincs híján líraiságnak sem, így aki költészetet keresi a gyerekversekben, lelhet magának példát rá szép számmal, akár mondjuk ezt: "Kicsi lányom kicsi párán kicsi szellő kicsirázik, kicsi kacsnak kicsi ágán kicsi csillag kocsikázik". 

 
S akkor még nem szóltunk a mondókák zeneiségéről, ami pedig talán minden másnál fontosabb egy kisgyermek számára. Ők ugyanis sokkal jobban figyelnek a szavak ritmusára, az egymást követő hangok dallamára - mint sem azok értelmét kutatnák. S éppen ez az, amit ez a kötet tud, s amiért ritka csemegének nevezhető a mondókás kötetek között.
 
A könyv maga
 
Nem volt szó még olyan el nem hanyagolható részletekről, melyek nélkül nem lehet egy könyvet bemutatni: a szerző Pungor András, aki elsősorban újságíró, másodsorban szunnyadó költő, aki írt már korábban is verseket. Felnőtteknek szólókat, melyek a Hitelben jelentek meg, s gyerekeknek valókat, a Dörmögő Dömötör oldalain. A Hogyismondják? az első kötete. A benne található versek, mondókák az ABC betűit követik végig, leginkább a mássalhangzókat, s ez egyben - sajnos - azt is jelenti, hogy számszerűen nem túl sok darabról van szó. A mennyiség terén jelentkező hiányérzetünket kárpótolhatja egyrészt, hogy egy-egy mondókával akár hetekig játszhat a szülő-gyermek páros, másrészt hogy szép kiállítású könyvről van szó. A képeket az IBBY-díjas illusztrátor, Takács Mari festette, a tőle már megszokott minőségben.
 
Beteljesült ígéret
 
A könyv legendájához tartozik, hogy az első versek úgy 18 évvel ezelőtt íródtak, a szerző akkor születetett kislányának, azzal a megfogalmazott ígérettel együtt, hogy majdan könyv lesz belőle. Aztán telt múlt az idő, és miután egyre közeledett a nagykorúság határát jelentő 18. születésnap - úgy is fogalmazhatunk, hogy lapzárta -, az újságíró apuka teljesítette a határidőt, s ezzel az ígéretet: megalkotta a még hiányzó verseket a könyvhöz. Így jelenhetett meg első gyerekkönyve, magával hozva a költői a kérdést, hogy akkor ezzel vége is?
 
Névjegy
Pungor András: Hogyismondják?
Illusztrálta: Takács Mari
Háttér kiadó Kft., 2009.