Molyszekrény és Golyóvölgy

Egyéb

A részvétel a fontos

 
A meseíró pályázat célja tisztelgés az írónő munkássága előtt, valamint a gyerekek alkotótevékenységének ösztönzése, készségeik fejlesztése, irodalomszeretetük növelése - mondja Dankó Éva, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár szakreferense, a pályázat szervezője. A cél, hogy minél több gyermek érezze, értékelik a munkáját, és érdemes részt venni az alkotásban, érdemes eljönni a könyvtárba. Mindenki kap valami kis kedves ajándékot, aki eljön az ünnepélyes eredményhirdetésre. Kihelyeznek egy dobozt, amelybe a testvér vagy a barát nevét is bedobhatják, és közöttük "vigaszdíjat" sorsolnak, így még olyanok is kaphatnak valamit, akik nem pályáztak. Az eredmény a vidám hangulat.
 
Négyen a dobogó csúcsán
 
Tavaly négy első díjat ítélt oda a zsűri. Bencés Laura a Golyóvölgy című írásával érdemelte ki az egyiket, az eredeti, megálmodott, megírt és megrajzolt világáért, szellemes, szórakoztató párbeszédeiért. Számadó Eszter Molyszekrény című pályaművével magas szintű íráskészségről tett tanúbizonyságot, a felnőttek számára is élményt nyújtó módon tudott egy már ismert témát újrafogalmazni. A nagyok között Barabás Borbála Kinga "Az úgy volt..." címmel adta be írását, mellyel - a zsűri értékelése szerint - a felnőtt írók között is megállná helyét pályázatának kitűnő család és lélek ábrázolásával, és szintén első díjat érdemelt Nagy Alexandra Bolhameséje. Mint a zsűri fogalmaz: minden olvasóját önfeledt nevetésre ingerlő remek történetei méltón kerültek a díjazottak közé.
 

Az eredetiség a nyerő

 
A gyerekek nagyon szeretik a hagyományos meseszerű történeteket, az "igazi meséket" - idézi fel a korábbi tapasztalatokat Dankó Éva. A kisebb korcsoportra, az alsósokra jellemző, hogy írásaikban a klasszikus és népmesei alapokon indulnak el, és kevesebben vállalkoznak saját életükből merített történetek leírására. A nagyobbak pályaműveiről pedig általában az mondható el, hogy az aktuális irodalmi trendeket tükrözik. Tetten érhető Harry Potter, avagy különböző TV-sorozatok hatása.  Érdekes azonban, hogy volt, aki nyolcvan oldalas kisregényt adott be, és akadt olyan próbálkozó is, aki kész krimit írt meg, teljesen elrugaszkodva a kiírástól. Érdekes tapasztalat még a főszereplők névválasztása, ami szintén sokszor divattrendeket tükröz. Főként a nagyobbak esetében jellemző, hogy idegen - leginkább angol - személyneveket használnak, és többen az egész történetet is angol nyelvű országba ágyazzák. A zsűri ugyanakkor keresi az eredetiséget, az eredeti gondolatokat, mert nem az utánzás a cél - figyelmeztet Dankó Éva. Fontos szempont az értékelésnél, hogy mennyire kerek a történet - tette hozzá.
 
Kategóriák, témák
Az ötödjére meghirdetett "Az úgy volt..." meseíró pályázat szervezői ismét két életkori kategóriában a 6-10 éves gyerekek és 11-16 éves fiatalok írásait várják. A téma kötetlen, a terjedelem maximum öt A/4-es gépelt oldal lehet, A pályaműveket postai úton a Központi Könyvtár címére várják, - 1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1. - vagy emailen a titkar@fszek.hu címre. A pályázaton fel kell tüntetni: "Meseíró pályázat".  A beküldési határidő  2008. április 29.