Múzempedagógia alsósoknak a Magyar Nemzeti Galériában

Egyéb

 Magyar Nemzeti Galéria

(MTI) - Az MNG 6, 8 millió forintot nyert el múzeumpedagógiai célokra, oktatási és képzési szerepének erősítésére az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázatán - közölte Sepsey Zsófia projektmenedzser.

   
Mint mondta, "találtak" 7 olyan iskolát, - a Kada Mihály Általános Iskolát, a Lágymányosi Bárdos Lajos Általános Iskolát és Gimnáziumot, az Árpád utcai Általános és Német Nemzetiségi Iskolát, a Budavári Általános Iskolát, a Kossuth Lajos Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolát és a Fillér utcai Általános Iskolát - melynek diákjai áprilistól kitartóan részt vesznek a programokon. Megemlítette, hogy a középiskolásokat megcélzó projektjük pályázata még elbírálás alatt van.
   
Az a lényeg, hogy a gyerek jól érezze magát, szeresse a múzeumot, a műalkotásokat, érezze otthon magát a műtárgyak között - hangsúlyozta Sepsey Zsófia, hozzátéve: ez a szórakoztatva tanulás fő szempontja.
   
Büki Barbara művészettörténész elmondta, hogy a projektben kétféle, 7 alkalmas múzeumi óra, valamint két tematikus foglalkozássorozat szerepel, ez utóbbi 10 alkalmat jelent. Az egyik órasorozat a 3-4. osztályosokat szólítja meg, a másik pedig a felső tagozatosokat. A kisebbek történelmi olvasmányaikhoz, mesékhez, mondákhoz, legendákhoz kapcsolódó foglalkozásokon vehetnek részt, a nagyobbaknál a magyar irodalom, történelem és rajz összefonódására helyezik a hangsúlyt.
   
A múzeumi órákon egy osztály vesz részt a tanévben folyamatosan, a tematikus órákon pedig azok a csoportok, amelyek érdekesnek találják az adott témát. A múzeumi órák nagyon "hatékonyak", "szép ívet lehet végigvinni" a gyerekekkel - fogalmazott Büki Barbara, hozzátéve, hogy a tematikus órákon középpontba kerülnek egyebek mellett a műfajok és technikák, a különböző korszakok, illetve az európai és a magyar viszonyok megjelenése a századforduló műveiben.
   
A módszertani fejlesztés lényege, hogy a korábbi foglalkozástípusokat átstrukturálva, új eszközöket és bemutatási módokat használva, a kompetencia alapú oktatás irányelveire támaszkodva hozzanak létre új tematikákat és foglalkozásokat. A projekt honlapján, a www.mng.hu/oktatas oldalon az érdeklődők olyan dokumentumokat, videókat, hanganyagokat is találhatnak, amelyek hatékonyabbá tehetik a múzeumlátogatást és a múzeum gyűjteményének osztálytermi felhasználását.