Múzeumban a magyar nyelv

Egyéb

Negyedévezredes ünnepre készülve

 
Három méter magas, másfél méter széles képek - a Corvinák iniciáléiból, legszebb oldalaiból, címlapjaiból, Kazinczy Ferenc könyvtárának és metszetgyűjteményének kincsei és Csepe Ildikó textilművész képei a magyar nyelvemlékről - ezek mind láthatóak lesznek a nyár végéig tartó kiállításokon - ismerteti Fehér József, az intézmény vezetője, a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum igazgatója. Hozzáteszi, bár az állandó kiállítás felépítése hosszabb ideig tart, amióta készen áll a múzeum épülete, folyamatosan nagy az érdeklődés, érkeznek a csoportok Széphalomba, ezért is nyitják meg már most, az időszaki kiállításokkal. Az állandó kiállítás Kazinczy Ferenc születésnapjához igazodva, október végén lesz, a Nemzetközi Édes Anyanyelvünk országos nyelvhasználati verseny döntőjével összekötve, egyben a Kazinczy év jelképes nyitányaként is, hiszen 1759-ben, azaz jövőre éppen 250 éve született a széphami remete.
 

Történeti áttekintés és kincsesház

 
Itt megfogható, hallható, tapintható lesz a nyelv - mondja Balázs Géza nyelvészprofesszor, a kiállítást előkészítő szakértői kutatócsoport tagja. A legtöbb irodalmi - nyelvészeti kiállítás nem más, mint fényképek és szövegek gyűjteménye és tárgyak ritkán láthatók, legfeljebb csak írókhoz kötődő relikviák.  Nehéz látványossá tenni, de itt, a magyar nyelv múzeumában ezt megoldják. A kiállításnak két nagy része lesz, egy tematikus történeti áttekintés és egy "kincsesház".  Aki ide belép, olyan élményben lehet része, hogy legalább fél napig nem lesz kedve távozni - állítja Fehér József: ez nem egyszerű kiállítóhely lesz, hanem egyfajta játszóház. A látogatókat vetélkedőkkel, különféle szituációs játékokkal, feladatokkal várják - "magyarán mondva" interaktív lesz a múzeum.
 
Petrencés bemutató
 
A nyelvmúzeum ötletét Pásztor Emil, az egri Eszterházy Károly Főiskola tanára vetette fel, még a '90-es évek elején. A kiállítás néhány eleme az Álmok álmodói kiállításon már látható is volt, mint például a nyelvjárásokat bemutató hangharangok, és bemutatták ott is Kempelen Farkas beszélőgépét. Széphalomban ezek mellett további ötletek ölthetnek testet, például lesz egy szekér, melyen szerepel a jármű összes magyar megnevezése. Ez több száz szó, például a "petrence" - mondja Balázs Géza. Terveznek digitális szobákat is, amolyan virtuális könyvtárat, melynek a falát kell megérinteni, és kinyílik a képen látható könyv. Bemutatják a magyar nyelvhez kötődő "elsőket", így első magyar szót, első virágéneket, első kódexet, vagy például az első lejegyzett káromkodást. A látogatók kutakodhatnak a saját településnévük vagy a saját keresztnevük után - mi az eredete, mennyi van abból a keresztnévből, melyek a legritkább nevek, és így tovább.