Múzeumi családi napok az őszi szünetben

Egyéb

Katalán kaland a Nemzeti Múzeumban
 

Lovagok, sárkányok, királylányok mesebeli világa elevenedik meg a Magyar Nemzeti Múzeumban. A középkori játékok mellett a lovagkor próbatételei, előadások és koncertek várják az érdeklődőket! A látogatók igazi időutazáson vehetnek részt a Magyar Nemzeti Múzeumban, ahol a lovagi tornák, középkori királyi paloták életének kulisszatitkai mellett történeti előadás és tárlatvezetések keretében megismerhetik a kiállítás főszereplőinek a sorsát is. A Királylányok messzi földről - Katalónia és Magyarország  középkorban című időszaki kiállítást szombatonként 22 óráig tekinthetik meg a látogatók.

 
A pazar tárlatot kétfordulós történelmi verseny teszi a még élvezetesebbé a budapesti és Pest megyei diákok számára. A pályázat célja, hogy a versenyzők megismerkedjenek a középkori magyar és katalán udvar színpompás világával, a két népet összekapcsoló királyi házasságokkal, bepillantást nyerjenek a Spanyolország észak-keleti tartományának, Katalóniának világába. Eddig 200 csapat jelentkezett, a fordulók feladatlapja a honlapról tölthető le.
 
Messiások minden vasárnap
 
A modern és kortárs képzőművészet legnagyobbjait - köztük Picassót, Dalit, Chagallt vagy épp Munkácsyt - felvonultató Messiások különleges kiállítás, amely egy nagyon sok embert foglalkoztató, de nehezen megfogható témát, a megváltás és a messianizmus kérdését járja körül. A mintegy 200 remekművet bemutató kiállítást minden vasárnap 15 órakor tárlatvezetés kíséretében nézhetik meg a látogatók, ezen bárki külön jegy nélkül, csak a Messiásokra szóló belépő megvásárlásával részt vehet.
 
A kisebbek interaktív és kreatív foglalkozások keretében is megismerhetik a Messiások kiállítást. Az általános iskolásokat olyan játékos foglalkozásokkal várják, amelyek a Messiások bevezető és lezáró termét érintik. Az osztályok háromféle foglalkozásból választhatnak. 
 
Kör, négyzet, háromszög: Picasso képein keresztül megismerkednek a gyerekek a síkidomokkal, a múzeumpedagógus irányításával elkalandoznak a kubizmus világában. A műhelymunka keretében a gyerekek elkészíthetik saját kubista stílusú önarcképüket is. Kapcsolódó mű: Pablo Picasso: Matador és meztelen nő
 
Mozaik és szentkép: Az iskolások játékos feladatokon keresztül megismerkednek a Jézust ábrázoló művekkel. Megfigyelik, hogyan változik az érzelemközvetítés az ábrázolásmódok, technikák, stílusok váltakozásával, és a műhelymunka keretében különböző anyagokból mozaikot készítünk.
Kapcsolódó mű: Mátrai Erik: Tövismozaik
 
Arany oltár: Ezen a foglalkozáson a Krisztus-ábrázolásokkal, a templombelső díszítésével és funkcióival ismerkednek meg a gyerekek, akik a műhelymunka keretében alufóliából oltárt is építünk.  Kapcsolódó mű: Keith Harring: Szárnyas oltár

Családi Kerengő a Szépművészetiben
A szombati foglalkozások sorozata és az ehhez illeszkedő, havonta egy alkalommal megrendezett családi napok minden hónapban más-más társművészeti ág, más-más téma köré szerveződnek. Októberben a Nagy rajzolás nemzetközi programsorozathoz, novemberben a bábművészethez, decemberben pedig az ünnepváráshoz kapcsolódnak hétvégi programok.
 
A foglalkozásokat a Múzeum múzeumpedagógusai a társszakmákat képviselő szakemberekkel, képzőművészekkel, zenészekkel és bábművészekkel együtt tervezik és tartják meg. A foglalkozások két részből állnak. Az állandó kiállításon a gyerekek az aktuális témához kapcsolódóan játékos formában, beszélgetés közben ismerkednek a műtárgyakkal. A műhelymunka során pedig különböző anyagokkal és technikákkal alkotnak, illetve drámajátékkal dolgozzák fel aznapi élményeiket.
A szombati foglalkozások havonta egy alkalommal - most október 24-én és 31-én  - családi napokká is bővülnek, ahol felnőttek és gyerekek együtt vehetnek részt a foglalkozásokon. Rajzolás gépezetekkel a témája az október 24-i foglalkozásnak: Milyen segédeszközöket használtak a művészek régen a rajzoláshoz? Tervezzünk saját működő rajzgépeket!
 
A következő családi napon, október 31-én  a résztvevők megismerhetik és játékos formában ki is próbálhatják a múzeum állandó kiállításaihoz készült új ABC-s könyvet: az  "É, mint égbolt" cimű kiadványt  4-10 éves gyerekeknek, családjuknak és pedagógusaiknak ajánlja a könyv szerzője Juhász Litza. Fiatalabb gyerekek "bevezetés a művészetbe" jellegű képeskönyvként forgathatják a műalkotásokkal való ismerkedés első lépéseként. Nagyobb gyerekek a művészeti alkotások megismerésének élménye mellett betű- és szótanulásra is használhatják a könyvet. Gyerekek és felnőttek együtt is eljátszhatnak a műalkotások által kiváltott képzettársításokkal.