Narnia a narniaiaké!

Egyéb

Megváltoztak a dolgok Narniában
 

Az eredetileg hét könyvből álló Narnia krónikáinak Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény után elkészült a második filmfeldolgozása is, Caspian herceg címmel. Az előző történetben a teljesen átlagos Pevensie testvérek egy ruhásszekrény hátfalán keresztül kerültek Narnia csodálatos világába, amely tele van törpékkel, kentaurokkal és más mesebeli lényekkel. Miután legyőzték a gonosz boszorkányt, a gyerekek a birodalom uralkodóivá váltak - ezután azonban távozniuk kellett, visszatértek Angliába és ezzel együtt a II. világháborúba.

 
A Caspian hercegben taglalt eseményekig Londonban csupán egy év telik el, Narniában viszont több mint egy évezred. Az annak idején a négy testvér által megteremtett béke már a múlté, régóta a gonosz telmarinok (tulajdonképpen emberek) vannak hatalmon, akiknek elitje arra törekszik, hogy elpusztítsa Narnia nem emberi lakóit - az átlagpolgárokat pedig abban a hitben tartsa, hogy a csodálatos lények nem is léteznek, csupán a képzelet szülöttei. A narniaiak így az erdőben bujkálnak, egészen addig, amíg a száműzött telmarin, Caspian herceg arra nem buzdítja őket, hogy szálljanak harcba az elnyomók ellen.
 
A testvérek felnőttesebb problémákkal küzdenek
 

A küzdelemben segítségükre lesznek a Pevensie testvérek is, akiket egy varázskürt hív vissza Narniába. Kalandjaik azonban kicsit más természetűek, mint az előző részben: a gyerekkor meséit már megélték, így a külső világra való rácsodálkozás helyett inkább saját lelki fejlődésükön dolgoznak. A két idősebb testvér felnőtté is válik a történet során, egyikük a szerelmet ismeri meg, másikuk pedig a felelősségvállalás terhével küzd - nem véletlen, hogy Aszlan, az "oroszlánkirály" visszatérésében már csak a legkisebb gyerek, Lucy hisz.

 
Az új életszakasz és az ezzel előtérbe kerülő problémák az egész film hangulatára rányomják a bélyegüket, így a Caspian herceg már inkább kiskamaszoknak való mozi. Ha nem is annyira durvák, de mindenképpen hatásosak és életszerűek a harcjelenetek, melyek szintén a valamivel idősebb korosztály érdeklődésére tarthatnak számot. A monumentális küzdelmek, illetve az érzelgősen lebegtetett képsorok egyébként némileg A Gyűrűk ura világát idézik, amin annak tudatában nincs is mit csodálkozni, hogy Tolkien és a Narnia-könyvek szerzője, C. S. Lewis jó barátságban álltak egymással, és mindig megmutatták egymásnak legújabb történeteiket.
 
Nem mindenki tér vissza a következő részre
 

De visszatérve a célcsoport kérdésére, azért a kisebb gyerekek számára is van bőven néznivaló a filmben: hozzájuk szól egyrészt az alaphelyzet, a világok közötti átjárhatóság csodája, másrészt a jópofa karakterek sora, mindenekelőtt a kardforgató kisegér, Cincz vitéz, valamint a Lucy által K. A. B.-nek (Kedves Apró Barátnak) elnevezett törpe. A maszk- és trükkmesterek kitettek magukért a lények "elkészítésénél", a K. A. B.-t játszó Peter Dinklage-t például alig lehet felismerni, annak ellenére, hogy már rengeteg filmben láthattuk, többek között a Csapnivalóban vagy Az állomásfőnökben.

 
A Pevensie testvéreket ugyanazok a karakteres gyerekszínészek játsszák, mint az előző filmben - igaz, közülük már nem mind gyerek, hisz a Petert alakító William Moseley 21, a Susan bőrébe bújt Anna Popplewell pedig 20 éves. Új karakterként került a történetbe a címbeli Caspian herceg, akit a Csillagpor című fantasyben feltűnt Ben Barnes jelenít meg. A színészgárda még az európai művészfilmeken (A nagy kékség, A selyem sikolya) edzett Sergio Castellittóval bővült, aki remekül hozza a gonosz Miraz király figuráját. Közülük a következő Narnia-adaptációban, a 2010-re tervezett A Hajnalvándor útjában már csak három színészt láthatunk - hogy melyik hármat, az a film végére kiderül.