Olivér! - színházba járnak "bandázni" a gyerekek

Egyéb

Örökéletű musical
 

"Olivér története egyáltalán nem elavult - véli Harsányi Sulyom László, a színház igazgatója, a darab rendezője-. Ő, egy a sok kiskamasz közül, aki világgá akar menni, el akar bujdokolni, akinek elege van a környezetéből. De vajon egyedül van ezzel a problémával? Hiszen a mai kamaszok ugyanúgy éreznek, mint ő, ugyanúgy keresik a bandát, ahová tartozhatnak, a megértő családot, a barátokat. Olivér egy nagyon talpraesett kisfiú, akinek hányatott a sorsa, egy olyan világban, amelyet ma már nehéz elképzelni, de ő itt is feltalálja magát. Beépül egy bandába, ahol szeretik, ahol elfogadják, s az árvagyerek szerető nagyapára talál."

 
Igaz, a műfaj is besegít, hiszen musicalről van szó, egy olyan darabról, amely már az egész világot meghódította. Hazánkban tavaly két színházban is játszották, idén pedig folytatódik a sikerszéria.
 
 
Helybeli gyerek szereplők
 

A tatabányai bemutató október végén lesz, és zömmel helyi gyerekek játszanak benne. "A próbák már nyáron elkezdődtek - folytatja a rendező - négyszáz gyerek közül válogattuk ki azt a negyven gyereket, aki ügyesen mozog, énekeln a színpadon. Fontos volt számomra, hogy helybéli gyerekek legyenek, mert ennek az egyik jelentőssége, hogy az ismerősök, osztálytársak, szülők, rokonok is eljönnek megnézni a szereplő gyereket, akire büszkék lehetnek. S fontos volt, hogy az Olivért mutassuk be, egyrészt mert nagyon jó darab, teli fülbemászó dallamokkal, másrészt ez egy színházba csábító-szoktató darab, amellyel sikerül megismertetnünk, megszerettetnünk a gyerekekkel a teátrumot." A darab hatására sok szereplő gyerek már a próbák alatt elolvasta az eredeti művet, de a bemutató után lehet, hogy még többen megismerkednek Dickens klasszikusával.

 
Sztárgyár
 
Az Olivér! cimű musical szövegírója és zeneszerzője Lionel Bart. Az első bemutató Londonban volt 1960-ban, ahol 2618 előadást ért meg. Négy évvel később a Broadway-produkció is sikeres volt, később pedig filmet is készítettek a műből. A show rengeteg gyerekszínész karrierjét indította el. A legelső Olivér, Keith Hamshere ma standfotós Hollywoodban. Olyan filmekben dolgozott, mint pl. a Csillagok háborúja. Davy Jones később megalapította a The Monkees pop-rock zenekart, Phil Collins pedig a legendás Genesist.
 
Az eredeti Broadway-produkció a kritikusok körében is hatalmas sikert aratott,
10 Tony-díjra jelölték, amelyből végül hármat kapott meg. Köztük a legjobb zenéért, ami azért érdekes, mert a mű zeneszerzője, Bart sosem tanult meg kottát olvasni, a dallamokat elfütyülte barátainak, akik kottára vetették és hangszerelték.