Pinokkió a jövőben

Egyéb

Régi sztori új köntösben
 
Carlo Collodi 1883-ban jelentette meg Pinokkió történetét, amelyet valószínűleg senkinek sem kell bemutatni: a fából faragott kisfiúból igazi lesz, miután elsajátítja az erkölcsi szabályokat, megtanulja a különbséget a jó és a rossz között. A műnek később számos adaptációja született, a legkülönfélébb műfajokban: Pinokiller címmel még trash-horror is készült belőle (egy báburól, aki az orrával gyilkol), de a központi figura szerepel például a Shrek-sorozatban is.
 

A különös adaptációk sorát gazdagítja a Pinocchio 3000, amely - mint azt a címe is jelzi - a távoli jövőben, a háromezredik évben játszódik. Egy felhőkarcolókkal teli high-tech metropoliszban, Scamboville-ben éldegél ekkor Gepetto, a játékkészítő feltaláló, aki természetesen már nem fával, hanem a modern technika vívmányaival dolgozik. Pinokkióból a történet szerint így egy robot lesz, aki a fejébe ültetett különleges chip miatt rendelkezhet saját érzelmekkel.

 
Sci-fi gyerekeknek és felnőtteknek
 

A Pinokkióból tehát egy olyan történet kerekedik, amely ebben a megközelítésben inkább az A. I. - Mesterséges értelem című Spielberg-filmre vagy Aszimov művére, az Én, a robotra emlékeztet, mintsem egy varázslatos gyerekmesére. Ez viszont egyáltalán nem baj, tekintve, hogy az eredeti történetet úgyis ezerszer hallottuk már, rajzfilmes megvalósításban pedig verhetetlen a Disney-féle változat.

 
A Pinocchio 3000 természetesen már 3D animációval készült, és megvalósítását, látványvilágát tekintve a nyomába ér akár a Pixar vagy a DreamWorks hasonló filmjeinek is. A rendező egyébként Daniel Robichaud volt, aki ezenkívül csak a Tightrope című rövidfilmet jegyzi ebbéli minőségben, de például a K-Pax - A belső bolygó látványvilágához is hozzátette a magáét, rajzolóként pedig a Titanic animációs változatánál is dolgozott.
 
A rendhagyó Pinokkió-adaptáció megvalósításában számos híresség is részt vett, az eredeti, angol nyelvű változatban olyan sztárok adják a hangjukat a figuráknak, mint Whoopi Goldberg, Malcolm McDowell vagy az Áll az alku című tévés vetélkedő amerikai műsorvezetője, Howie Mandel. Goldberg a város robottündérének, Cyberinának, McDowell a polgármesternek kölcsönzi a hangját, Mandel pedig egy beszélő pingvint "alakít", aki a morális kérdésekben segít Pinokkiónak.