A régidők játékai

Egyéb

"Játékbolt a babatündérhez"
 
Liebner bácsi, Kertész Tódor, valamint Késmárky és Illés - az idősebb korosztály számára sokat mondó nevek ezek. A leghíresebb, legpatinásabb fővárosi játéküzleteik tulajdonosairól, de legfőképp boltjaikról van szó. "A babatündérhez" címet Liebner bácsi játékboltja viselte, s ez most egy rekonstruált enteriőrben, a portékákkal együtt elevenedik meg, s idézi fel a régi kor hangulatát. A kiállításon megismerhetjük a díszműáru-kereskedőket és az Árkád bazárt. Igazi különlegességet nyújtanak a kor kiváló grafikusainak színpompás grafikái, árjegyzékei és számolócédulái. A múlt század eleji karácsonyok hangulatát varázsolja elő egy játékokkal zsúfolt polgári szoba, ahol a babaház mellett egy korabeli hintaló is megcsodálható. A kronologikusan felépített kiállításon szinte minden évtized játékával találkozhatunk, köztük néhányra ráismerve felfigyelhetünk arra, hogy a játék mit sem változott.
 
Triál, Skála, Főbuha
 
Ezek a nevek már egy kicsivel ifjabb generációban ébreszthetnek - talán nem is annyira nosztalgiát, de retróérzést minden bizonnyal. A második világháborút követő évtizedek játékvilágát a szocialista nagyvállalatok és áruházak kínálata, illetve a kiskereskedelmi áruválaszték jellemzi. Az 1960-as évek hangulatát a gyermekkocsikkal és lemezjátékokkal zsúfolt "Meseország" játékbolt kelti életre. A hazai kereskedők és gyártók termékeivel újra bejárhatók az 1960-as 1970-es évek játékkiállításai és nemzetközi vásárai - a BNV, avagy az Interplayexpo. A vásári enteriőr a korabeli kirakatrendezés hagyományairól is érdekes kulisszatitkokat árul el. Az állami áruházak játékvásárainak hangulatára emlékeztetnek a játékosztályok "mesés játékbirodalmai". Az 1970-es 1980-as éveket a TRIÁL Sport-, hangszer- és játék nagykereskedelmi vállalaton keresztül idézheti fel - ismerheti meg a közönség. A cég történeti bemutatása és a korabeli játékok szemléltetése mellett a TRIÁL által forgalmazott strand-, camping-, sport- és hobbyfelszerelések is teret kapnak.
 
Játék - mint hiánycikk

A régi tárgyak mellett régi filmhíradók is tanúskodnak az egykori kisfiúk és kislányok elfeledett játékairól, a játékkiállításokról és a játékgyárak történetéről. Az egyes korszakokat bemutató részeken diavetítők segítik megidézni a mesék színes hangulatát. "A legszebb ajándék a játék" mondja a korabeli reklámfelirat. Ám a szocializmus ideje alatt gyakran az új játékszerekért is hosszú sorokat kellett végigvárni. Néhány nyugati játék beszerzése pedig egyenesen lehetetlen volt, holott a nagykereskedelmi vállalatok minden évben több játékot rendeltek, illetve cseréltek a szocialista országoktól. A kiállításon azonban nem lesz hiány játékban. A kis látogatók a muzeális darabok nézegetése közben kézbe vehetnek mai játékszereket a játszósarokban, a felnőttek pedig társasjátékokkal idézhetik föl gyermekkoruk hangulatát - ahogyan a kiállítás hirdeti - "mert játszani szép, játszani jó".

 
Tudnivalók
"A babatündérhez" - A budapesti játékkereskedelem története (időszaki kiállítás)
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

2009. november 20. - 2010. március 15.