Titkos turistaösvények Pest-Budán
A tavasz első városnéző, királyi sétáin - a Budapesti Művelődési Központ szervezésében - olyan ismeretanyagot kaphatunk az idegenvezetőktől, amelyet talán már elfelejtettünk, vagy nem is tudtunk. A kirándulás szó lenne inkább megfelelő erre a programra, hiszen ez a séta nem lesz könnyű. A szervezők nemcsak egy túrát terveznek erre a napra, hanem a város több helyszínén indítanak csoportokat, hogy az adott helyet minél alaposabban körbejárhassák. Az első helyszín a Hősök tere és környéke, ahol egészen a Vajdahunyad váráig ismerhetik meg a kirándulók a csodálatos épületeket, domborműveket. A második helyszín a Margitsziget, ahol a Margit legenda nyomába erednek a kirándulók, a séta a Domonkos rendi kolostor romjaihoz vezet, de a szigeten végighaladva megismerhetik a sziget egyéb történeteit, emlékeit. A Budai Vár a következő helyszín, ahol természetesen a reneszánsz polgári házakat mutatják be a szervezők egészen a Bécsi kapuig. A negyedik helyszín a Moszkva tér, ahonnan a budai hegyek forrásaihoz juthatnak el az látogatók. Egy-egy program 2-2 és fél órát vesz igénybe, és sokszor a terep sem lesz városias. A túracipőt senki ne felejtse el! Este viszont, lazításképpen, Mátyás korabeli lakomára várják a résztvevőket a Budavári Általános Iskola udvarába. Az autentikus dínomdánomon megkóstolhatják a Mátyás kori finomságokat, és egy igazi lakoma nem nélkülözheti a zenét sem. Az este folyamán a Tabulatúra régizenei együttes szolgáltatja a talpalávalót, emellett lesz még tánc, reneszánsz kort idéző élőképek, kézműves bemutatók és vásári mutatványosok.
Megelevenedik Mátyás és Beatrix menyegzője
Mátyás király és Beatrix királynő esküvője a maga korában grandiózus lehetett. Ezt a korabeli lakomát, pazar látványt, életérzést szeretné az Iparművészeti Múzeum most újra feleleveníteni. A dátum ugyanaz, április 6., mikor a gyönyörű Beatrix igent mondott Hunyadi Mátyásnak. A helyszín viszont más, és természetesen a program is. Nem tudjuk, hogy anno hogyan zajlott egy esküvő, ám 2008-ban lesznek játékos foglalkozások apródoknak - 3-6 éves korig. Vásárt is tartanak, kizárólag az ünnepelt kor jegyében, sőt a múzeumban egy kapcsolódó kiállítást is megtekinthetünk. A majolikaedények a királyi udvar elmaradhatatlan kellékei voltak, s az eredeti tálak, kancsók mgtekintése után ki-ki kedve szerint elkészítheti sajátját is a királyi lakomához. De ha egy kicsit harcosabb kedvünkben lennénk, akkor akár pajzsot is formázhatunk, természetesen saját címerrel. A menyegzői ceremónia délután háromkor kezdődik majd, amelyen a Musica Historica régizenei együttes zenél, később pedig Mandel Róbert itáliai reneszánsz dallamokkal igyekszik kedveskedni az olasz királynőnek. A közös tánc sem maradhat el. Ám aki nem ismeri a korabeli táncokat, ne aggódjon, mert a helyszínen még azt is megtanulhatja.
Itáliai "cserepek"
A Beatrix hozománya - Az itáliai majolikaművészet és Mátyás király udvara című kiállítás 2008. március 26-június 30. között látható az Iparművészeti Múzeumban. A tárlat a XV. század végi itáliai luxusművesség kiemelt műfaját, a majolikaművészetet mutatja be. A kiállítás célja kettős: egyrészt az Európában új kerámiatechnika, az ónmáz használatának korai megjelenésétől a majolikaművészet XV. századi kezdeteinek feltárása és az emlékanyag részletes bemutatása, másrészt a Mátyás-, illetve Jagelló-kori magyar királyi udvarban megjelenő majolikatárgyak eredetének és készítési körülményeinek alapos vizsgálata. A részben töredékes, de igen gazdag magyarországi anyagot Itáliából kölcsönzött, hasonló stílusú, ép tárgyak egészítik ki a bemutatón, rámutatva a magyar királyság és az itáliai majolikaművészet központjai közötti élénk kapcsolatokra.
A több mint kétszáz tárgy mellett igazi különlegességnek számít az a több mint 500 darabból álló csempe padlózat, melyet Leonardo da Vinci rajzai díszítenek. A tárlat utolsó termében pedig négy, Raffaello tervei alapján készült Medici-kárpitban is gyönyörködhetünk. A kiállításhoz minden korosztályt megszólító programsorozatot is szerveznek.