Római kori vakáció a Nemzetközi Limes Táborban

Egyéb

A római örökséget őrző külföldi és magyar települések gyermekeit hívták meg abba a táborba, amelyet Pannónia provincia Duna mentén húzódó határáról, a limesről neveztek el. A tábor Dunaszekcsőn, a valamikori Lugióban és Dunafalván, az egykori Contra Florentiában lel otthonra. Bíró Zsolt, a tábort szervező Dunaszekcsőért Alapítvány elnöke elmondta: az a cél, hogy felkeltsék az érdeklődést a római kori emlékek iránt. A vendégeknek be kell mutatniuk a saját római kori örökségüket.
 
Szomszédolás, kalandtúra

limes3.jpg
www.mek.oszk.hu
Mintegy kétszáz résztvevője lesz a római kori vakációnak: érkeznek csapatok Ausztriából, Szlovákiából és Erdélyből is. A 10-10 fős csapatok ókori kalandtúra részesei lesznek, amelynek egy-egy állomása révén az antik kultúra teljes keresztmetszetét megismerhetik: készítenek freskót, foglalkoznak római kori fazekassággal, ékszerkészítéssel, szövéssel és fonással. Sort kerítenek római kori sütemények elkészítésére, de szerepel a programban átkelés a Dunán római gályán, s a csapatoknak részük lesz egy kis régészkedésben is. 
A résztvevők "római katonai táborba" látogatnak, megismerhetik a gladiátorok életét, antik pénzeket verhetnek. Hagyományőrző szervezeteknek köszönhetően a csapatok a kelták életmódjából, kultúrájából, vallásából is ízelítőt kapnak, de szerepel a kalandtúrában egy honfoglaláskori megálló is. 
Az idén ismét ellátogat a táborba a szentendrei Kecskés együttes, ennek köszönhetően a résztvevők ízelítőt kapnak az ókori zenéből. Teknősbékapáncéljától kezdve minden olyan "primitív" eszközzel fel vannak szerelve, amely hangot ad, de az együttes reneszánsz zenét is játszik majd.
 
Életmódtábor, konferencia

limes4.jpg
www.wikimedia.org
Az ókori vakáció a Lugio Napok része. Ennek keretében csütörtökön konferenciát rendeznek régészek, muzeológusok és olyan települések önkormányzati vezetői részvételével, amelyeknek "római múltja van".
"Minden évben rendezünk egy ilyen konferenciát, amelynek célja a világörökségi bejegyzéssel kapcsolatos teendők összehangolása, a civil szervezetek bevonása és a kulturális útvonal kidolgozása, amely a limes mentén húzódik majd, ezekre az emlékekre épülne" - közölte Bíró Zsolt, aki szerint szűken számolva körülbelül 40 települést érint a program. Ezek olyan helyek, ahol annak idején volt római település, vagy ahol egykor áthaladt a limes vonala. 
"Egy őrtorony, egy kisebb erőd vagy egy túlparti erőd is bekerülhet a programba, így a résztvevő települések száma elérheti a 60-70-et. A cél ráébreszteni az itt elő embereket, hogy valamit lehet kezdeni ezzel az örökséggel" - hangsúlyozta Bíró Zsolt.
 
Limes: a római határ 
A Római Birodalom meghódította a mai Európa jelentős részét Nagy-Britanniától egészen a Fekete tengerig. Az új területek megtartása folyamatos katonai jelenlétet igényelt, így jött létre talán a világ leghosszabb, szinte összefüggő határvédelmi rendszere, az európai limes. A határ hossza és az általa védett terület nagysága a különböző korszakokban jelentősen változott, legnagyobb kiterjedését Traianus alatt 116-ban érte el. Az európai limes mentén általában folyók jelentették a határt, így a Rajna és a Duna szinte teljes hosszában határvédelmi szerepet töltött be.