Rumini - Berg Judit regényhőse a Magyar Színház színpadán

Egyéb

 
 (MTI) - A Berg Judit tengerész-kalandregényeiből ismert Rumini és társai ezúttal ismét nagy bajba keverednek. A vadonatúj, színpadra írt történetben Ferrit-sziget gonosz úrnőjének életveszélyes kelepcéje várja őket, ahonnét csak fortélyok, leleményesség és önfeláldozó bátorság révén lehet szabadulni.
    
A Rumini című darab délután 3 órakor kezdődő bemutatója előtt egy órától fél háromig a Sinkovits Imre Színpadon játékkal várják azokat a gyerekeket, akik a társulattal együtt szeretnének készülni a premierre.
    
Berg Judit elmondta, hogy a színház kérte fel valamelyik Rumini-regény színpadi változatának elkészítésére. Azonban a regényekben annyira szövevényes a történetvezetés, annyi a kaland, hogy nem fért volna el a kétszer 45 perces felvonásokban. "Így ki kellett volna hagyni szereplőket, helyszíneket, eseményeket, és attól féltem, hogy ez csalódást okozna a gyerekeknek" - mondta, hozzátéve: miután ezt végiggondolták, a színház is örömmel fogadta a felvetést, hogy szülessen egy teljesen új kaland.
    
 
Szólt arról, hogy megpróbálta kihasználni a színház nyújtotta lehetőségeket, gyakran veszik igénybe például a zsinórpadlást: vannak szereplők, akik repülnek. Az előadás látványvilágát emellett vetítés is erősíti, valamint zenei effektek is emelik a hatást. "Olyan érzékekre lehet hatni, amelyekre az olvasás során nem" - mondta, hozzáfűzve, hogy nagyon élvezte a színházi munkát és az ilyen részletek felerősítését.
Berg Judit elárulta, hogy a fő karakterek nem változtak a színpadon sem. Lényeges különbségként említette azonban, hogy a színpadon nem maszkírozzák egereknek a szereplőket. Azért döntöttek így, mert a Rumini-könyvekben minden szereplő - bár valamilyen rágcsáló vagy egyéb állat - emberi tulajdonságokkal bír. Mivel a színháznak rendkívül erős a vizuális hatása, ha a szereplők egereknek lennének öltöztetve, az olyan irányba vitte volna a történetet, amely elvonja a figyelmet az emberi tulajdonságoktól, és ezt nem akarták. A szereplők így matróznak vannak öltöztetve, mellettük az összes megjelenő lény olyan mesebeli figura, amely illik a Rumini-könyvek világába. "Képzeletbeli lények, pillangók, akik között nem nehéz elképzelni, hogy ezek a matrózok egerek" - mutatott rá a szerző.
    
 

Berg Judit felidézte, hogy a dramaturg, Divinyi Réka is sokat dolgozott a darabon, Méhes László rendező rengeteg ötletet adott már írás közben is, és a színpadi munka során is folyamatosan alakult a darab, még a bemutató előtti napokban is át kellett szerkeszteni egy jelenetet. A produkció intenzív csapatmunka eredménye. "Az előadás közös, boldogan osztozom mindenkivel rajta, de ennek ellenére abszolút sajátomnak érzem" - fogalmazott az író.
  

Mint Berg Judit elmondta, hamarosan újabb Rumini-könyvet ír, amely a Galléros Fecó naplójához hasonló kiegészítő kötet lesz. A levélregény a következő Rumini-részt készíti elő, amely a sorozatot lezáró kalandregény lesz. "Szándékosan játszom a különböző műfajokkal, ezt nagyon izgalmas feladatnak érzem" - tette hozzá az író. 
    
Emellett, mint mondta, a nemrég megjelent kisdínós-könyvének második részét fejezi be, és tavaszra új Maszat-kötetet is tervez, amely szintén majdnem elkészült már.
    
Az író négy gyermek édesanyja, az általa csak "káosz kommandónak" nevezett csapat tagjai tizenhárom, kilenc, hét és fél, valamint négy évesek.