Saját készítésű kisfilmeket vár a 2009-es Kutatók Éjszakája

Egyéb

Szeptember utolsó péntek éjszakáján idén is megrendezik Magyarországon a Kutatók Éjszakája nevet viselő tudományos fesztivált, amely a kutatói életpályát és a tudományt hivatott népszerűsíteni.

Ezen az éjszakán - hazánkban immár ötödik alkalommal - az érdeklődők közérthető, néhol játékos formában ismerhetik meg a tudományt, a kutatók munkáját és kutatási eredményeiket.
 
Vidéki helyszínek
 
Szeptember 25-én éjjel Budapesten, Baján, Debrecenben, Egerben, Gödöllőn, Győrött, Hajdúböszörményben, Kőszegen, Martonvásáron, Miskolcon, Mosonmagyaróváron, Nyíregyházán, Pécsett, Piliscsabán, Sárospatakon, Sopronban, Szarvason, Szegeden és Szombathelyen várják nyitott egyetemek és laboratóriumok, kutatóhelyek a világ dolgai és miértjei iránt érdeklődőket.
 
Vulkánépítés és spagettihíd
 
Lesz kőkorszaki öko-büfé, arborétumi bújócska, vulkánépítés, számos látványos fizikai, kémiai és pszichológiai kísérlet, kipróbálható szélcsatorna, repülésszimulátor, spagettihíd-építés és színielőadások is. Az érdeklődők megismerkedhetnek az intelligens lágy anyagokkal, a táncoló molekulákkal, Budapest éjszakai fényeivel, a rovargyűjtés rejtelmeivel, a növények stresszes és intim életével, a virtuális világgal, az éjszakai égbolttal. A látogatók próbára tehetik nyelvérzéküket, matematikai tehetségüket, ízlelő- és szaglóbimbóikat, tapintásukat, megmutathatják tánctudásukat, valamint nem csak fát, de verset is fabrikálhatnak majd.
 

A pályaválasztás előtt álló korosztályt megszólító tudományos fesztivál egy fiataloknak szóló pályázattal is színesíti programjai sorát. Einstein idézetét kölcsönözve mottóul: "Nem vagyok különösebben tehetséges, csak szenvedélyesen kíváncsi", pályázatot ír ki 14-25 éves fiatalok számára maximum 3 perc hosszúságú kutatói kisfilmek elkészítésére, szeptember 11-i határidővel. Az első kisfilmeket augusztus 1-jétől várja a fesztivál hivatalos weblapja.

A Tempus Közalapítvány által koordinált rendezvénysorozat a Kreativitás és Innováció Európai Évének kiemelt programja, és az év magyar nagykövetének, Losonczi Áronnak - a fényáteresztő beton feltalálójának - fővédnöksége alatt áll.
Az Európai Bizottság által kezdeményezett rendezvénysorozat évről évre egyre népszerűbb, tavaly Magyarországon 18 város programja összesen 45 ezer látogatót vonzott.
Pályázati információk
Illik rád ez a mondat? Érdeklődsz a világ dolgai iránt? Szeretsz utánajárni, mi van a jelenségek hátterében? Esetleg az is megfordult már a fejedben, hogy kutatói pályára lépj? Mutasd meg ezt másoknak is egy kisfilmben!
Minden 14-25 év közötti fiatal, aki úgy érzi, róla szól ez az Einstein-idézet.
A kisfilmmel kapcsolatos elvárások:
-     A kisfilm témája a 2009-es Kutatók Éjszakájának mottója: "Nem vagyok különösebben tehetséges, csak szenvedélyesen kíváncsi".
-     A Kutatók Éjszakájának célja, hogy bemutassa a kutatók hétköznapi arcát, és a kutatási eredményeiket is közérthető, kipróbálható formában, ezáltal népszerűsítve a kutatói életpályát és a tudományt, elsősorban a fiatalok körében. A kisfilm témájának kapcsolódnia kell ezen célkitűzésekhez. További tartalmi és műfaji megkötés nincs.
-     A kisfilm időtartama legalább 1 perc, legfeljebb 3 perc lehet.
-     A felvétel bármilyen technikával készülhet (videókamera, mobiltelefon, stb.)
Pályázati feltételek
A pályázónak - regisztrációt követően - a honlapon keresztül kell feltöltenie a kisfilmet. A feltöltés 2009. augusztus 1. és szeptember 11. között lehetséges.
Egy pályázó csak egy kisfilmmel pályázhat.
A pályázatok elbírálása
A kisfilmeket szakmai zsűri bírálja el. A győztesek között egy-egy szakmai és közönségdíj kerül kiosztásra.
A díjátadás szeptember 25-én, a Kutatók Éjszakája központi eseményén történik.