Sziget, kicsiben

Egyéb

A bejáratnál a Meseposta fogadja a megérkező családokat, sokan máris ott ragadnak saját készítésű bélyegeket rajzolni, bélyeg-puzzle-t kirakni, vagy régi mesebélyegeket nézegetni. A következő hely, amely beszippantja a látogatókat, a pólófestés, ahol talpig maszatosan alkotnak a kicsik és nagyok. De akik beljebb is körülnéznek, azok mentőkutya-bemutatóval is találkozhatnak, esetleg meglovagolhatnak egy pónilovat vagy beállhatnak a hosszú sorba az állatsimogatónál, melyet igencsak markáns illatok lengenek körbe.  
 
A Kézműves Palota sátrai is tömve vannak gyerekekkel: az egyikben fából készült kisvonatok készülnek, a másikban termésfigurák - például egérkék kukoricacső-testtel, mákgubó fejjel és pisztáciahéj fülecskékkel -, de van, ahol zöldségekből formálódnak az alkotások, a sárgarépa-zsiráfok és tátott szájú uborkakrokodilok. A következő sátorban mindenféle elektronikus hulladékból, például számítógépbelsőből lehet robotszerű lényecskéket barkácsolni, végül a leghátsó sátorban pedig a precíz tűzzománckészítők ügyködnek, akik egy kis kemencében azonnal ki is égethetik műveiket.
 
 

 

Zalka Imre vándorfotográfus lakókocsiján meglepő kiállítás vonzza a látogatókat, nosztalgikus bájú, barnás nyomatok sorakoznak egymás mellett: könnyű csipkék, tollpihék, pókháló-finomságú levélerezetek negatívjai kavarognak harmonikus összevisszaságban a képeken. Ezt a különleges módszert, a fénynyomatot, azaz fotogramot Thomas Wedgewood alkalmazta elsőként, mintegy kétszáz évvel ezelőtt - tudom meg a vándorfotográfustól, akinél a vállalkozó szellemű érdeklődők ki is próbálhatják ezt a különleges technikát. Egy fakereten lévő celofánra lehet kompozícióba rendezni a megörökíteni kívánt tárgyakat, majd a celofán alá fényérzékeny akvarellpapír kerül, a tetejére egy üveglap, és a napfény hatására negyedórán belül meg is jelennek a lenyomatok. 

 

A Vándor Vurstli szekrényjátékainak külön története van: a játék alkotója, Pál Kálmán, aki régiségkereskedő is egyben, akkor határozta el, hogy valamit biztosan fog kezdeni egy régi szekrénnyel, amikor egy méltatlankodó vevője leszögezte, hogy szerinte ez már csak hulladék, semmire sem jó. Kálmán addig mondogatta neki, hogy ez bizony egy nagyon jó kis szekrény, míg eszébe jutott az is, hogy mit fog kezdeni vele: megszületett az első szekrényjáték, a Sorskerék ötlete, melyen  pörgő, faragott figurák segítségével lehet jövendőt mondani. A Gyerek Szigeten már különböző szakrális témájú, ügyességi játékokra épülő szekrényjátékokat is ki lehet próbálni: angyalokat lehet felhőkre ültetni, az ördögöket meg a pokolba hajigálni - Rotyogjon az az ördögpörkölt! - Noé bárkáját tele lehet pakolni állatokkal, Ádám és Éva almafájáról meg le lehet dobálni az almákat egy-egy pontos célzással.
 
 

 

A színpadi programokra is érdemes figyelni a Szigeten: a T-HOME Nagyszínpadon többnyire folyamatosan vannak előadások és koncertek, a Vándor Vurstli színpadán napi két bábelőadást lehet elcsípni, és fél tizenkettő körül rendre felbukkan egy-egy gólyalábas csapat is. A Hajógyári-szigetre kiözönlött családokat vasárnap a Nagyszínpadon a Kelekótya együttes ébreszti megzenésített versekkel, megénekelt állatsereglettel, egy-egy közbeékelt, elszavalt kósza svéd gyerekverssel és egészen habókos fejfedőkkel, melyekből kijutott a négyfős muzsikustársaság minden tagjának. Majd a Bab Társulat muzsikáló gólyalábasai ijesztgetik az egybegyűlteket Fenevadak az utcán című attrakciójukkal, élükön egy hatalmas, fogcsattogtató, vörös farkassal és egy elszánt, látványos agyarakkal felszerelt, de törpenövésű vadkannal.  

 

Aki akár életében egyszer is látta már az Árgyélus Színházat és Écsi Gyöngyit (aki a Vándor Vurstli színpadán lép fel), nyilván örökre megjegyzi azt a bájos markotányosnős stílust, ahogy az előadó egy pillanat alatt kiszemeli a közönségből az alkalmas érdeklődő gyerekeket, félszeg apukákat, akik aztán egy másodpercen belül, ellentmondás nélkül teljesítik majd a parancsait, akár találós kérdést kell megfejteni, akár királylányt kell hódítani. Viszont az a viccelődésnek álcázott sértegetés, mely semmi másra nem szolgál, mint hogy egy-egy véletlenszerű gyalogáldozat segítségével meg lehessen nevettetni száz másik nézőt, nem éppen elegáns. Az egyik apuka például játékból elbújik féléves csecsemője mögött, de nyilván megbánja, mert aztán percekig hallgathatja: "Hát férfi az ilyen?! Mi lehet maguknál otthon! Szegény felesége..."  
 
 

 

A Nagyszínpad délutáni programját a Harlekin Bábszínház Csillagbajusz című előadása zárja, melyben kortárs költők gyerekversei kelnek életre, miközben egy halom párnából számtalan virgonc állat körvonalazódik, egy csíkos zebra, egy éhes krokodil vagy éppen dühöngő oroszlán, aki a nézőkből kíván falatozni.