Tiéd a város!

Egyéb

A kulturAktív Egyesület tagjai ? német és finn példák nyomán ? néhány éve komplex programot indítottak, amely egyszer talán az általános iskolai tanterv része is lehet. Amit csinálnak, az Magyarországon eddig majdnem ismeretlen: olyan pedagógiai elveket és módszereket dolgoznak ki, amelyek közelebb hozzák a gyerekeket közvetlen környezetükhöz, megismertetik velük a körülöttük működő, eleven városi közeget és aktív szereplőjévé formálják őket. Saját viszonyt segítenek kialakítani a házakkal, terekkel, aktuális városi jelenségekkel, aminek a történetiség ugyanolyan fontos része, mint a műemlékvédelem, a zöld környezet, a közlekedés, az infrastruktúra, vagy a városlakók szociális összetétele, vallási, kisebbségi csoportjai.

Az élő, működő és folyton változásban lévő városi élet megértésére talán soha nem volt ilyen nagy szükség, mint most. Az általános iskolások egyre nagyobb hányada tölti a tanításon túli idejét zárt térben, az internet világában, miközben gyorsan távolodik saját helyének és korának közvetlenül is megtapasztalható jelenségeitől. A kultúrAktív Egyesület nem általános tudást közvetít, hanem éppen a tapasztalatra épít. Városonként közelít a témához; eddig megjelent kötetei Pécs és Sepsiszentgyörgy életébe vonják be az olvasókat. Mindkét könyv interaktív eszközökkel él, már a bevezetőben felkínál egy ?vezetőt?, egy életre keltett jelképet ? Sepsiszentgyörgy esetében mi lehet ez más, mint a Szent György által megzabolázott sárkány, Pécsnél pedig a város címerében látható, hűséges kutya ?, ez kalauzolja végig az olvasót, párbeszédes formában. A sétán sorra kerülnek a város nevezetes, érdekes, szép vagy csúf részletei, az épületek anyagától a stílusokon és használati módon át a gyerekek és a felnőttek városi teréig és a hulladék útjáig.

A kötetek valami köztes műfajt képviselnek a munkafüzet, a városi guide és az ismeretterjesztő irodalom között. Remek grafikai anyaguk nem illusztráció, hanem ugyanolyan értékű információt hordoz, mint a szöveg, tördelése szellemes ? nincs két egyformán tagolt oldal ?, sűrűn használ kiemeléseket, és hogy könyv formában is hiteles legyen a kölcsönös viszony, lépten-nyomon felkínálja az emailes kapcsolatteremtés lehetőségét. A szöveg és a képanyag helyi szerzők bevonásával készül.

A sorozat rátalált egy olyan útra, ami valóban képes megragadni a gyerekek figyelmét: közlés helyett a kölcsönös kommunikációt választotta. A hamarosan megjelenő harmadik kötet hasonló módszerrel készül, ez Egerről, a következő pedig a budapesti Belső-Erzsébetvárosról szól. A kötetekhez nyári táborok és városi séták kapcsolódnak, Pécsett ez már 2010 nyarán nagy sikerrel működött, az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat része lett.