Videómegosztó oldal gyerekeknek

Egyéb

Megszületett a Youtube kistestvére
 

A www.totlol.com címen elérhető weblap már csak főoldalával is bizalmat kelthet az internet sűrűjében számos veszélyt észlelő szülőknek: a címlapról bohókás víziló mosolyog ránk, mellette ugráló gumimaci és jópofa pingvinek pislognak a képernyőről. A Totlol tulajdonképpen a YouTube gyermekeket célzó tartalmait veszi át, a honlap fejléce szerint kiszolgálva ezzel "a totyogók, a csecsemők, az ovisok és a szülők" igényeit.

 
Mivel az oldal még kezdeti stádiumban van, a kínálat egyelőre körülbelül 60 videóra szorítkozik, legalábbis a rendszer ennyit listáz ki elsőre - ha azonban egyre rákattintunk, alatta több hasonló videó is megjelenik, amely az elsődleges ajánlatban nem szerepel. A kisfilmek valóban egytől egyig gyerekeknek szólnak, de ha becsúszik egy-egy más jellegű darab, akkor sincs komolyabb baj: a virtuális szülői közösség ugyanis moderálhatja a videókat, ha valaki úgy gondolja tehát, hogy egy klip nem való az ő csemetéjének, akkor kérheti annak letiltását a honlapról.
 
Gyerekfilmek és zenés videók
 
A kínálatban olyan klasszikus gyerekműsorok is szerepelnek, mint a Tom és Jerry, a Szezám utca vagy a Muppet Show, de aki inkább az újabb sorozatokat kedveli, annak sincs oka elkeseredni, hisz akár a Teletubbiesból vagy a Hello Kittyből is nézhet jeleneteket. Ezenkívül számos olyan kisfilmet találunk az oldalon, amely állatokat mutat be, és feltűnően sok a zenés videó is - ezek azért szerencsések, mert nemzetközivé teszik a honlapot, megértésükhöz, pontosabban élvezetükhöz nincs szükség idegen (leginkább az angol) nyelv ismeretére.     
 
A Totlol alapítója, Ron Ilan úgy nyilatkozott, hogy az oldal elindítására saját gyermeke inspirálta, aki háromévesen már állandóan ott lebzselt a számítógép körül, amikor a papája internetezett. Tény, hogy manapság egyre kisebbek ülnek be a számítógép elé, a YouTube statisztikája szerint például havonta közel ötmillió két és tizenegy év közötti "felhasználó" keresi fel az oldalt.
 
A helyzet azért kényes, mert a központi szabályozás lehetetlensége miatt kizárólag a családra és a nevelőkre hárul annak a felelőssége, hogy a gyermek milyen oldalakat néz meg - a Totlolhoz hasonló honlapok pedig azért szükségesek, mert elősegíthetik, hogy a következő generáció minél kulturáltabb virtuális közegben nőjön fel.