A világ öröksége a fiatalok szemével

Egyéb

Egy megörökölt pályázat
 

Immár 14. alkalommal írta ki Banska tiavnica, avagy ahogy mi jobban ismerjük, Selmecbánya városa a Világörökség gyermekrajzokon című pályázatát. A legsikerültebb alkotások Budapestre érkeztek, és két hónapon át megtekinthetők a főpolgármesteri hivatal földszinti galériájában. A számok tükrében: tizenöt ország húsz világörökségi városának több mint hetven iskolájából mintegy ezerötszáz pályamű érkezett Selmecbányára, ahol művészekből, festőkből, rajztanárokból álló nemzetközi zsűri értékelte a munkákat. A pályázatot a tavaly elhunyt Marian Lichner polgármester hívta életre, aki tizenhat évig volt Selmecbánya első embere, a hagyományt a város viszi tovább.

 
Tágul a világ
 

Eredetileg csak közép- és kelet-európai városokra vonatkozott a kiírás, amely időközben olyan népszerű lett és annyian jelentkeztek, hogy immár Európán kívüli városok iskolái is indulnak, például Kínából, Chiléből, Brazíliából avagy Izraelből - avat be a részletekbe dr. Kiss Katalin, a települési értékvédelmi ügyosztály vezetője. A felhívást idén is - mint minden évben - a főpolgármesteri hivatal kapta meg és továbbította az iskolákba. Az összes budapesti iskolának megküldtük, ebből most három vett részt a pályázatban - mondja dr. Kiss Katalin. - Szinte minden évben sikerül valamilyen díjat is nyerniük a budapesti diákoknak, ezúttal Juhász Nóra, a Városmajori Gimnázium tanulója munkáját jutalmazták második díjjal a 13-15 éves kategóriában.  Az iskolájából rajta kívül is sokan készítettek képeket, így a nemzetközi zsűri első helyen kiemelve mondott külön köszönetet a Városmajori Gimnáziumnak - tíz iskolával egyetemben - , mint a legtöbb pályamunkát küldőnek.

 
Együtt a legjobbak
 
A selmecbányai kiállítást június 5-én nyitották meg, azt követően most elsőként Budapestre érkeztek a képek, a vándortárlat következő állomása Vilnius lesz.
- Annak apropóján hívtuk meg a tárlatot, hogy szeptemberben rendeztük Budapesten az UNESCO Világörökségi Városok Szervezetének hetedik regionális konferenciáját. A tanácskozás két témája közül az egyik éppen az volt, miként vonhatjuk be a fiatalokat az örökségvédelembe. Bár a képeket akkor bemutattuk az "új városházán", a kiállítás csak ezen a héten nyílik meg a "régi városházán" - mondja dr. Kiss Katalin. A kiállítás munkaidőben látogatható a Városház utca 9-11. alatt, a földszinti hivatali galériában, ahol egyébként rendszeresen szerveznek más, a város értékeit bemutató tárlatokat is. A Világörökség gyermekrajzokon kiállítás a tervek szerint november 20-ig lesz nyitva.  Jövőre az egész magyar anyagot bemutatják Budapesten, azaz nem csak a zsűri által kiválasztott képeket, hanem minden, a magyar fővárosból beküldött pályaművet. Erre idén még nem került sor, megtekinthetők azonban Vilnius, Lemberg, Krakkó és más városok legjobb munkái is.