Zenevarázslat filharmonikusokra

Egyéb

Muzsikus Péter
 

Péter egy kisfiú - meséli Aradi Péter, a Nemzeti Filharmonikusok szóvívője, aki az elveszett dallamot keresi, s így jut el a hangok világába. A színpadon megelevenednek a hangok, a félhangok, az énekesek segítségével különböző dallamok csendülnek fel, s Péter ebben a sokszínű hangszerországban kalandozik, míg meg nem találja az elveszettnek tűnt zenét. A Muzsikus Péter című gyerekoperát Chitz Klára írónő és zongoratanárnő írta még az ötvenes években, s pár évvel később Ránki György gyerekoperát komponált a műből. Az operához Romhányi József írta a szöveget, kiegészítve Ránki kedves dallamait. A különleges gyerekopera, amelyet sajnos nem játszanak olyan sokszor, most újra megelevenedik, remélve, hogy a mese, a játék sok gyereknek nyújt segítséget a zenei alapismeretek könnyebb elsajátításában. Ez a gyerekopera nemcsak a műfaja miatt különleges - folytatja Aradi Péter -, fontos figyelni a szövegre is, amelynek segítségével valóban játszva tanulhatnak a gyerekek.

 
Komolyzene gyerekeknek
 

A Nemzeti Filharmonikusok gyerekbérlete, mint minden évben, idén is különleges előadásokra épül. A gyerekopera után legközelebb januárban játszanak a zenészek, amikor Mozart Varázsfuvola című művét mutatják be, márciusban pedig Témák és változatok címmel lesz koncert. A tematikus programon olyan művek hangoznak majd fel, amelyeket jól ismernek a gyerekek, már valahol hallották, de most mégis másképp és más hangszeren fogják újra hallani, például Paganini: II. hegedűversenyét majd zongorán élvezhetjük.  A gyerekeknek szóló koncertek kifejezetten interaktívak lesznek, a könnyed, oldott hangú szórakozást Kovács Sándor biztosítja, akit mint zenei műsorvezetőt ismerhetünk a Bartók Rádióból.

 
Zenevarázslat bérlet gyerekeknek, előadások:
 
2008. október 5. Hangszerország
2009.január 11. Varázshangok
2009. március 1. Témák és változatok
 
 
Filharmonikusok a zene megszerettetéséért
A Nemzeti Filharmonikusok a gyerekeknek szóló koncertjeiken és a mostani Muzsikus Péter gyerekopera bemutatása mellett igyekszik minél jobban megismertetni a gyerekekkel a zenét, a hangszereket, a zenekart. Nemrég jelent meg a Csimota Könyvkiadóval közös kiadásban a Csodafa című könyvük, amelyhez Orbán György írt zenét. A zene és a mese segítségével a gyerekek könnyen megismerkedhetnek egy szimfonikus zenekar összetételével, a benne megszólaló hangszerekkel és az ezekben rejlő végtelenül gazdag kifejezési lehetőségekkel.