A gyermekcsoportokat tárlatvezetéssel egybekötött korabeli témájú plakátkiállítás, lovas huszár, huszársátor és táncosok várják március 10. és 14. között 10-18 óráig a Múzeumkertben. A látogató óvodások, kisiskolások játékos alaki gyakorlatot tanulhatnak meg, a bátrabbak pedig dobogón állva mikrofonnal a kezükben elénekelhetnek egy 48-as dalt, vagy elszavalhatnak egy verset.
A program utolsó állomásán a nemzetiszínű szalagokkal dekorált sátorban a gyerekeket Zöldhuszár várja stilizált (nem korhű) huszárruhában és a környezet védelméről beszélget az apróságokkal. Az előadás témája az általános iskolai tananyagra épül, de kiegészíti újabb ismeretekkel. A beszélgetést követően az asztaloknál a gyerekek egy három kérdésből álló kvízjátékon vesznek részt, a kérdések az elhangzottakra kérdeznek rá, és aki jól figyel, könnyen megválaszolhatja azt is, "Mikor lőtték le Magyarországon az utolsó európai hódot?"
A játékos tesztlap kitöltése után a gyerekek programfüzetet, papírzászlót vagy huszárcsákót kapnak ajándékba.
A kiállításon megtudható, hogy huszároknak nevezték eredetileg azokat a magányos könnyűlovasokat, akik a Balkánon, majd a Magyar Királyság haderejében tömörültek seregbe. Az 1848. márciusi vívmányok nyomán született meg a nemzeti őrseregről szóló törvénycikk, mely a részvételt ugyan némi vagyontól vagy jövedelemtől tette függővé, mégis a magyar állampolgárok zömét nemzetőri szolgálatra kötelezte. A nemzetőr huszárok sötétkék zsinóros, búzavirágkék atillát kaptak, szürke pantallóval, csákójuk és zsinórokból font huszárövük piros volt.
A program megvalósításában három civil- és zöldszervezet is szerepet vállalt, az ő képviselőik segítenek az előadások megtartásban: Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület, Zöld Fiatalok, Humusz - Hulladék Munkaszövetség.
A rendezvényekről, programokról további részletek a www.magyarorszag.hu/marcius15 honlapon olvashatók.
Korábban: