A felnőtté válás küszöbén álló 14-18 éves korosztály egyik legégetőbb problémájára igyekszik megoldást találni a budapesti Zöld Pardon (ZP). A 2008 júliusában elindult Zöldkártya-program lényege, hogy a szülő jelenlétében és beleegyezésével kiváltott kártyával a kiskorú fiatal este 10 óráig beléphet a szórakozóhely területére, a bejelentkezés után pedig addig maradhat, ameddig a szülei elengedték. A feltétel csak annyi, hogy a be- és kijelentkezés mindenképp megtörténjen, mivel az utóbbi elmulasztása a kártya bevonását vonhatja maga után. A kártya ilyen módon azt is megmutatja a szülőnek, hogy gyereke éppen a ZP területén tartózkodik-e, hiszen saját kódja segítségével a www.zp.hu/holagyerek oldalon követheti nyomon a ki- és bejelentkezéseket. A ZP kezdeményezésének nem titkolt célja egy a szülők és a gyerekek közti kompromisszum kialakítása, amely a fiatalok számára szabadabb, egyúttal biztonságos és ellenőrzött szórakozási lehetőséget biztosít.
A Zöld Pardon Szeparéjában kedden délelőtt megrendezett beszélgetésen Szikulai István, a Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézet Gyermekjóléti és Gyermekvédelmi Főosztályának vezetője elmondta, probléma a gyermekvédelem számára, hogy az említett korcsoporttal nem a megfelelő mértékben foglalkoznak: egyelőre nem létezik hatályos törvény a fiatalok szórakozására vonatkozóan. Elmondása szerint a gyermekjóléti szolgáltatások igyekszenek a fiataloknak strukturált szabadidő-eltöltést biztosítani, a hasznos időtöltés példáját felmutatni.
A 14 és 18 év közötti fiatalok az identitáskeresés, a családról való leválás küszöbén állnak, új értékeket keresnek és remélhetőleg találnak - mutatott rá az érintett korosztály érzékenységére Perczi Barbara pszichológus, nevelési tanácsadó. Szerinte amiatt figyelemre méltó a ZP ifjúságvédelmi programja, mert ezáltal a fiatalok ebben a rendkívül kényes és átmeneti időszakban autonómiát, önállósodást tanulhatnak - ám egyúttal a szülők is biztonságban tudhatják a gyerekeiket. A pszichológus rámutatott: a fiatalok nem csak a felnőttszerepbe kóstolhatnak bele, de megtanulhatják, hogyan kell magukért, és nem utolsó sorban másokért felelősséget vállalni; védett környezetben gyakorolhatják a társas kapcsolatok kiépítését. Az elmúlt hónapokban több ezer zöldkártya talált gazdára, a visszajelzések mind a szülők, mind pedig az eleinte ódzkodó, de a lehetőség lényegét később mégis belátó fiatalok részéről pozitívak.
A kártyával való bármilyen visszaélés annak letiltását vonja maga után, így minden tizenéves a saját felelősségére élhet - avagy nem élhet - a lehetőséggel. Bár más szórakozóhelyek részéről egyelőre nem érkezett megkeresés a Zöld Pardonhoz, a kreatív kezdeményezés példa lehet minden, a fiatalok szórakozását kezében tartó, a jövő felnőttjeit fogadó vendéglátó-ipari egység számára.