A Hagyományok Házában zár a táncegyüttes

Egyéb

A Hargita Együttes 1990 óta működik hivatásos táncegyüttesként. Az együttes mindenkori elsődleges célja népi kultúránk feltárása, ápolása, hiteles bemutatása, népszerűsítése és átörökítése. A mindig hiteles anyagból felépített folklórműsoraiban földrajzi helyzetéből adódóan Erdély, és azon belül a Székelyföld folklórja szerepel a legnagyobb hangsúllyal, de megjelenik az egész Kárpát-medence és keleten átnyúlva a Kárpátokon a moldvai csángóság is. Az együttes autentikus folklórműsoraival és táncszínházi koreográfiáival egyaránt hatalmas sikerrel vendégszerepelt szerte a világon, Nyugat-Európától a Távol-Keletig.

A Vándorúton ? Otthonról Haza című darab az egész Életen át tartó vándorlásról szól: elődeinkkel és utódainkkal mind egyek vagyunk, részei az Életnek, e nagy körforgásnak, amiben születés és enyészet természetes rendben követik egymást. A természet érzéktelen, mi töltjük meg érzelmekkel, miközben járjuk az utakat, keressük helyünket a világban. Mindannyian elgondolkodunk néha az élet értelmén, örök téma ez a művészet minden ágában. Ezt tapogatja le, járja körül Szűcs Gábor rendező-koreográfus is a Hargita Együttes új műsorában, megállva egy táncra életünk egy-egy kulcspontjánál a születéstől a halálig, vagy inkább az újraszületésig. Velünk, bennünk él kultúránk. Örököljük, gyarapítjuk és átörökítjük utódainknak.

A műsor folyamán különböző tájegységeink táncai elevenednek meg a színpadon: Felcsík, Jászság, Nyírség, Szilágyság, Kalotaszeg, Bonchida, Mezőkölpény, Vajdaszentivány sorakoznak egymás után. Különbözünk, mégis oly hasonlóak vagyunk. Hasonlóak érzéseink és gondolataink, és bár szokásaink, táncaink részleteikben néha nagyon is különböznek, mégis felismerjük őket mieinknek, egyformán részei közös örökségünknek. Ez a műsor úgy szórakoztat, hogy közben gondolkodásra sarkall.