A halál oka: 2005

Kultpol

Rosa Parks

A detroitban elhunyt 92 éves amerikai polgárjogi harcos az 1955-ös Montgomery-i buszbojkott elindítójaként vált híressé.

Alekszandr Jakovlev

Súlyos betegség után 82 éves korában Moszkvában halt meg a peresztrojka és glasznoszty atyjaként tisztelt utolsó szovjet kommunista pártfőtitkár, a demokratikusabbá vált ország első elnökének, Mihail Gorbacsovnak a legszorosabb szövetségese.

Simon Wiesenthal

96 éves korában Bécsben elhunyt a II. világháborús náci háborús bűnösök leghíresebb üldözője.

William Westmoreland

A 91 éves korában meghalt tábornok az amerikai haderőt főparancsnokként irányította 1964-68 között Vietnamban.

Alvaro Cunhal

A Portugál Kommunista Párt egykori vezetője, Európa utolsó sztálinistája 91 éves korában, hosszú betegség után hunyt el.

III. Rainier

A monacói városállam hercege 81 éves korában hunyt el.

II. János Pál

Egy sikertelen merénylet túlélőjeként, Parkinson-kór miatt hosszú betegség után 84 éves korában hunyt el a pápa.

Idén búcsúztunk a legidősebb I. világháborús brit veterántól, Alfred Andersontól, akit 109 éves korában, egy skóciai idősotthonban ért a halál.

A Buckingham-palota megmentője, a 90 éves korában elhunyt II. világháborús pilóta egy német bombázó támadásától mentette meg a brit királyi házat.

Az utolsó második világháborús komancs indián kódbeszélőt 83 éves korában az Oklahoma állambeli Tulsában érte a halál.

A Nagaszakira bombát dobó katona 93 éves korában szívroham következtében hunyt el.

Tóth István György

Július 14-én életének 49. évében, az ausztráliai Sydneyben tartott történész világkongresszusról hazaúton érte a halál Tóth István György történészt. Bangkokból London felé tartva a repülőgépen lett rosszul. A gép Amszterdamban leszállt, Tóth István Györgyöt megpróbálták újraéleszteni, de életét már nem sikerült megmenteni.

Benda Gyula

Hosszú betegség után augusztus 17-én elhunyt Benda Gyula történész, az ELTE Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszékének tudományos főmunkatársa, a 18-19. századi társadalomtörténet kutatója.

TIGY, Benda, Gaál, Gunst, Haraszti, Poroszlai

Gaál Ernő

Augusztus 20-án Gaál Ernő, egyiptológus, az ELTE BTK Ókortudományi Intézetének igazgatója, az Egyiptológia Tanszék vezetője halt meg tragikus váratlansággal.

Gunst Péter

Április 23-án elhunyt Gunst Péter, a Debreceni Egyetem Történelmi Intézet Új- és Legújabbkori Egyetemes Történeti Tanszékének egyetemi tanára.

H. Haraszti Éva

Október 28-án 82 évesen hunyt el H. Haraszti Éva, a Royal Historical Society tagja. Ötvenöt évesen férjhez ment A.J.P. Taylorhoz, Anglia egyik legvitatottabb történészéhez. Angol furcsaságok és szeretni valóságok címmel írta meg milyenek az angol mindennapok. Angliai írásaiban a Éva Haraszti-Taylor nevet használta.

Fehér Géza

Február 21-én elhunyt Fehér Géza történész, régész, nemzetközi hírű turkológus.

Poroszlai Ildikó

Február 18-án elhunyt Poroszlai Ildikó régész, történész, néprajztudós, a százhalombattai "Matrica" Múzeum és Régészeti Park megalapítója és igazgatója.