Halmos Béláért virrasztanak a népzenészek

Egyéb

59277c265e47ca051bf32f1f83e0beb4cfec52ee
Fotó: mandarchivum.hu

Az Emmi, a Magyar Művészeti Akadémia, a Hagyományok Háza és a Hagyományok Háza Baráti Köre saját halottjának tekinti a július 18-án 67 éves korában váratlanul elhunyt zenészt.

 

Előző este 7 órától a Hagyományok Háza aulájában hagyományos népzenész szokás szerint virrasztáson  vesznek búcsút  a népzenekutatótól.  A virrasztáson való zenélésre hívják és várják zenészkollégáit, tanítványait, közeli és távoli tisztelőit. Az esten fellép Sebő Ferenc, Juhász Zoltán és barátai, a Tükrös Zenekar, a Tekerősök, az Üsztürü, a Técsői banda, a Fakutya zenekar, a Fonó zenekar, Szalonna és bandája, Tintér Gabriella és Kerényi Róbert, a Csík zenekar, a Budafolk, a Magyarpalatkai banda, a Pendely együttes, Pikó és bandája, a Góbé zenekar, a Hagyományok Háza zenészei és a Bodzafa. A művészek és együttesek este 7-től reggel 6-ig váltásban zenélnek.

Halmos Béla 1946. június 4-én Szombathelyen született. 1970-ben szerzett építészmérnöki diplomát a Budapesti Műszaki Egyetemen. Zenei tanulmányait komolyzenével kezdte, hegedülni és brácsázni tanult, 1969-ig játszott amatőr együttesekben.

1969-től előbb a Sebő-Halmos-duó, majd a Sebő együttes alapító tagjaként az énekelt versek és a népzene előadóművészeként szerepelt a világ számos országában. 1987-ben megszerezte a zenetudományok kandidátusa fokozatot. 1992-ig a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetének főmunkatársa volt.

Kiemelkedő szerepet játszott abban, hogy 2011 novemberében a magyar táncházmódszer felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára csaknem három évtizeddel azután, hogy Novák Ferenc, Sebő Ferenc, Halmos Béla és Martin György közreműködésével megnyílt 1972. május 6-án Budapesten az első táncház.

2012-ben a Népművészet Mestere Díjjal, 2013-ban Széchenyi-díjjal tüntették ki. 2013 májusában a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagjai közé választotta.