A hálózat szabadsága

Egyéb

A Making New Waves (MNW) kortárs zenei és multimédia fesztivál Európai Uniós együttműködéssel, a "Co-Me-Di-A" (COoperation and MEdiation in DIgital Arts - Digitális Művészeti Együttműködés és Közvetítés) keretében valósul meg. Az idei esemény ebből a játékos betűmozaikból kiindulva választotta témáját: Játsszunk komédiát! A rendezvény arra tesz kísérletet, hogy megvizsgálja: hogyan jelennek meg és hogyan értelmezhetőek újra a mai zenében és a multimediális művészeti ágakban egy antik keletkezésű drámai műfaj kellékei. A komédia műfajához hűen a fesztiválon is hangsúlyt kap a látszat és valóság összeolvadása, illetve az identitás elrejtésének olyan eszközei, mint például az átalakulás vagy az összetévesztés. Az internet és a digitális technológia által biztosított végtelen számú kommunikációs lehetőség azon túl, hogy új dimenziókat nyit az emberiség és a művészet számára, korlátot is jelent egyben, hiszen számtalan formában ad esélyt az identitás elrejtésére, nem valós személyek létrehozására. Az MNW 2008 koncertjeinek és műhelyeinek keretében számos remek példát láthatunk-hallhatunk a kortárs alkotók megújult komédiaeszköz-használatára.

jennifer_hymer.jpg
Jennifer Hymer

Az egyik legizgalmasabbnak ígérkező koncert a tavaly elhunyt német zeneszerző, Karlheinz Stockhausen előtti tisztelgés is egyben: a komponista Mantra című darabját két zongoraművész, Jennifer Hymer és Bernhard Fograscher Georg Hajdu élő elektronikájának közreműködésével szólaltatja meg, amelynek során a hangszerekből egy-egy ringmodulátor szokatlanul új hangmagasságokat és hangszíneket generál. David Moss, a kortárs zene egyik legsokoldalúbb énekes-zeneszerzője és fenegyereke ezúttal nem csak előadóesttel, de két workshoppal is meglepi a magyar közönséget. A sziporkázóan szellemes előadó Provokalia Choirs és Játssz a hangokkal, formáld a szólód! című műhelyfoglalkozásai során a közönség a közös éneklés különleges élményével gazdagodhat, persze nem a hagyományos módon. Az Európai Unió szellemében egy nemzetközi vállalkozást is hallhatunk: az internetes és lokális hálózati multimédia-előadások létrehozására és előadására alakult, többek közt magyar, német, szerb és osztrák tagokkal rendelkező European Bridges Ensemble formáció az interneten keresztül próbál és koncertezik. A különböző kultúrákat egymástól jelentős mértékben eltérő személyiségeken keresztül összekötő együttes a 2008 nyarán komponált új darabjait mutatja be.

 
Magyar vonatkozásban is érdemes odafigyelni a rendezvényre: a Ladányi Andrea és Bánki Zsolt "tánc-zenészek" és Szigetvári Andrea (élő elektronika) közreműködésével megvalósuló, rendkívül izgalmas Tornaculum című előadás elektroakusztikus zenei loopok - felvett hangokból előállított különböző tempójú, periodikusan ismétlődő ritmusképletek - formájában képzeletbeli forgóajtókat, a társadalom e különös lenyomatait jeleníti meg.