A lassacskán erőre kapó napsugarak és az olykor lágyabban fújdogáló szellő már előrejelzi a zord tél múlását, körénk varázsolva a közelgő, virágillattal és muzsikával teli tavasz közeledtét. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, nemcsak a természet, de Budapest háza táján is mozgolódnak már az apró rügyek, hogy a március 20-án kezdődő Budapesti Tavaszi Fesztiválon teljes pompájukban mutathassák meg magukat.
"Rászorulunk erre a vidámság- és tavaszvárásra" - mondta Schneider Márta kulturális szakállamtitkár a világgazdasági válságra utalva. Kiemelte, hogy a fesztivál programjainak egy része minden évben egy adott zeneszerző vagy évforduló köré szerveződik: ezúttal Haydn kap reflektorfényt. A Vasúttörténeti Parkban például a zeneszerző különleges operája, a Philemon és Baucis magyarországi bemutatóját láthatjuk Kovalik Balázs rendezői tolmácsolásában, míg az Orfeusz és Euridiké, avagy a filozófus lelke című Haydn-opuszt Fischer Ádám vezényletével Zsótér Sándor állítja színpadra a Magyar Állami Operaházban. A számos Haydnhoz kapcsolódó produkció mellett - amelyek közül kiemelkedik Perényi Miklós gordonkaművész és a Liszt Ferenc Kamarazenekar március 31-i Haydn-estje - természetesen más műfajok is szóhoz jutnak az április 5-ig tartó fesztiválon. Az április elején fellépő Nigel Kennedy, az egy rocker elánjával a húrok közé csapó hegedűvirtuóz ezúttal a jazz terén mutatja meg, hogy nem ismer lehetetlent, a világhírű, szintén hegedűs fiatal tehetség, Joshua Bell pedig a Camerata Salzburg közreműködésével Csajkovszkij és Beethoven szellemét idézi elénk.
A Nemzeti Színházzal közösen életre hívott Nemzetközi Színházi Fesztivál egyik legérdekesebb színfoltjának ígérkezik Marx A tőke című műve első kötetének színrevitele a Düsseldorfer Schauspielhaus és a Rimini Protokoll előadásában. "Nem tudom, hogy mi lehet ma aktuálisabb, mint ami Marx A tőkéjében és ebben az előadásban megfogalmazódik" - tette hozzá Schneider Márta. Kovács Miklós turisztikai szakállamtitkár úgy fogalmazott: 2009 a kulturális turizmus éve, a magyar kulturális eseményekre - amilyen a tavaszi fesztivál is - válságkezelő tényként tekintenek.
A nemzetközi együttműködés jegyében az idei esemény díszvendége Csehország lesz, ezáltal az ország kultúrája a fiatal képzőművészek munkáitól kezdve a filmművészeten át egészen a zenéig számos program révén válik megismerhetővé. Anyagi okokból idén elmarad a fesztivált hagyományosan kísérő Budapest Fringe Fesztivál, vigaszként a Fringe+ elnevezésű rendezvény a Fringe korábbi fellépőivel, 125 előadással április 3. és 5. között a Millenáris Parkba várja a "frindzselni" vágyókat.