Händeltől Harry Potterig

Egyéb

?A Filmharmonikusok elnevezés 2011-ben született meg egy grazi hangversenyünk kapcsán, mely előtt is voltak filmzenei koncertjeink részben saját szervezésben, részben pedig a Klasszik Rádió Cinemusic műsora keretében? ? mesél a kezdetekről Hollerung Gábor karmester, a Budafoki Dohnányi Zenekar zeneigazgatója. Eleinte csak egy-egy filmzenét csempésztek a repertoárba, majd szépen lassan megszületett a Filmharmonikusok-produkció. ?A koncerten felcsendült darabok a zeneszerzők által megírt szvitek, melyek egy-egy filmnek fontos jeleneteit, drámai helyzeteit villantják fel? ? mondja Hollerung Gábor. A BDZ a zene dramaturgiájához illesztett képeket ? a szó szoros értelmében, hiszen a közönség kivetítőkön láthatta az egyes filmekből készített klippeket. A karmester azonban hangsúlyozza: nem a film története elevenedett meg a vásznon, hanem olyan pillanatok, amelyek értelmezik a zene funkcióját. ?Arra törekedtünk, hogy a zene megérthetővé váljon a közönség számára? ? magyarázza a zeneigazgató.

A koncert első része klasszikus művekből állt: többek között Mendelssohn, Wagner és Sosztakovics egy-egy darabja szólalt meg, melyek kiválasztásánál szempont volt, hogy a zene nagymértékben hozzájárult-e a film sikeréhez. Az est második felében a legnagyobb kasszasikerekhez írt művek hangoztak el a zenekar tolmácsolásában. ?A repertoárban szerepelt egy-két olyan produkció, amely gyilkos volt a zenekar számára, például a Harry Potter című film John Williams által írt zenéje rendkívüli technikai nehézségek elé állította a muzsikusokat? ? árulja el Hollerung Gábor. A darabok között egyetlen átirat volt, melyet Werner Gábor készített: ennek eredetije, mely Christopher Young szerzeménye, a Spiderman 3 című filmben halható.


bdz_filmharmonikusok_250x250.png
Fotó: bdz.hu

A március 20-ai hangversenyen meghívott vendégként fellépett Vásáry André, a három arany és egy platinalemezes férfi szoprán énekes, aki két darabban működött közre: egy, a Farinelli ? A kasztrált című filmből ismert Händel-művet, valamint Ennio Morricone Volt egyszer egy vadnyugat című filmjének híressé vált zenéjét adta elő. Vásáry André egyébként nem először lépett fel a zenekarral: a BDZ legelső koncertjén is ő volt a meghívott vendég.

A Filmharmonikusok-produkció évek óta nagy népszerűségnek örvend, mely Hollerung Gábor elmondása szerint első sorban annak köszönhető, hogy a zenekar koncertről koncertre igyekszik újat, meglepőt nyújtani a közönségnek, olyan darabokat játszani, amelyek még sohasem vagy nagyon régen hangzottak el.

?Legutóbb decemberben volt egy nagy sikerű filmzene hangversenyünk, ráadásul dupla koncert, hiszen a főpróba is nyilvános volt. Éppen ezért kicsit féltünk a mostanitól, ugyanis nem voltunk biztosak benne, hogy szabad-e ilyen rövid idő után egy újabb ilyen nagyszabású hangversennyel előállnunk? ? mondja Hollerung Gábor. Mint közben kiderült: félelmük alaptalan volt, hiszen gyakorlatilag mindegy jegy elkelt erre a koncertre is. ?Úgy gondoljuk, egy-egy ilyen esemény hasonló a kedvenc lemezhez: amit az emberek szeretnek, azt szívesen hallgatják? ? teszi hozzá a karmester.

Szíjjártó Anita