Hangszerritkaság és ősbemutató

Egyéb

indexNagy eszmei értékkel bíró hangszerritkaság talált otthonra november 14-én a Kodály Központ falai között: a pécsi hangszerkészítés különleges darabját, a Lenhardt-hárfák egyikét helyezték el az intézményben. Az átadást követően ősbemutató részese lehetett a közönség. A kortárs zene népszerűsítését kívánta szolgálni az a kezdeményezés, amely a Kodály Központban tartandó premierre vonatkozott. A győztes, Gyöngyösi Levente Sinfonia Concertante című új darabját a Pannon Filharmonikusok és az Amadinda adta elő november 14-én.

 

Az idei évadban még a közönség Presser Gábor szerzői estjét, egy Londonból érkező gospelkórus koncertjét és Zorán szóló előadását. A nézőket várja továbbá a Quimby Teátrum, Tommy Emmanuel gitárműsora, valamint májusban az Amadinda 30 éves születésnapi koncertje. ?A világ három olyan együttese közé tartozunk, amely három évtized alatt lényegi tagcsere nélkül működött? ? hangsúlyozta Rácz Zoltán, a zenekar alapítója,

 

Lenhardt János egy méltatlanul elfeledett pécsi illetőségű hangszerkészítő mester volt, aki 1924-ben alapította hangszerkészítő üzemét. Ő készített Magyarországon elsőként hangversenyhárfákat, az elsőt 1924-ben. Ebből 1927-ig 12 darabot állított elő. A Lenhardt-hárfák a pécsi, a nemzeti és az egyetemes kulturális örökség pótolhatatlan és kiemelkedő jelentőségű tárgyai közé tartoznak. Hazánkban ma mindössze két Lenhardt-hárfa létezik. Az egyik a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetének Múzeumában található, az 1927-ben készült, gravírozott 12. darab (Op. 12). A másik, amely ezentúl a pécsi Kodály Központban látható, Devescovi Erzsébet hárfaművész adománya.