Mindörökké jelen címmel rendeztek kiállítást a fáraók földjén, a sivatagban. A kiállított művek olyan kortárs alkotások, amelyek egyszerre reflektálnak a történelmi múltra és a jelenre.

Harmadik alkalommal költözik a gízai piramisok közelébe a Forever is now (Mindörökké jelen) című sivatagi kiállítás. Október 26. és november 18. között az egzotikus helyszínen tizennégy helyi és nemzetközi alkotó munkáját állították ki. Az esemény szervezője, az Art D’Égypt nevű szervezet idén is fontosnak tartja, hogy a kiállított alkotások hidat képezzenek az ókori múlt és a jelen között.


6540d338422c0a99cca1bea7.jpg
Sam Shendi brit-egyiptomi művész Szellemtemplom című munkájával. Fotó: AFP/Khaled Desouki

A Szellemtemplom (The Phantom Temple) című alkotás Sam Shendi munkája. A brit-egyiptomi művész hatalmas oszlopcsarnokot alkotott fémből, ami egyszerre sugallhatja a kiüresedettséget és a jelenünkben fellelhető örökségünket.


6540d391dfb408049d8d6871.jpg
A francia JR installációja a harmadik alkalommal megrendezett Forever is now című szabadtéri kiállításon. Fotó: AFP/Khaled Desouki

A francia street art világszerte ismert alakja, JR már a legelső sivatagi kiállításon is részt vett. Tavaly a szelfikultúrát helyezte új megvilágításba, és arra kérte a látogatókat, hogy készítsenek önarcképet, amelyet hatalmas méretben kinyomtattak és kiállítottak. Idén is az arcok kerülnek középpontba JR installációján, viszont ezúttal a közönség csak szemlélője lehet a nagy méretű, homokon elterülő alkotásnak.


6540d58bdc12da2690cd1b93.jpg
Sabine Marcelis holland művész című munkájával. Fotó: Art d’Egypte/Walaa Alshaer

A holland Sabine Marcelis a Nap és az egyiptomi napisten előtt tiszteleg című munkájával. A napórák szülőhelyén az alkotás a nap erejét is hasznosítja, energiává alakítja azt. Ezzel szeretné mély tiszteletét kifejezni az ókori egyiptomi kultúra iránt.


6540d631005919286d3ba797.jpg
A görög Costas Varotsos Horizont című alkotása. Fotó: Art d’Egypte/Walaa Alshaer

Costas Varotsos műve a Horizont címet viseli, amely a Nílus és a Gízai-fennsík kapcsolatát vizsgálja. A nyolc kör által a görög művész kapcsolatot kíván teremteni a környék összes természeti eleme között. Számára a horizont a jövő jóslatát jelenti, valamint meghatározza, hogyan is állunk az élethez.

Az egyiptomi Idegenforgalmi és Antikvitás Minisztérium, a Külügyminisztérium és az UNESCO támogatásával a kiállítást a D’Égypt magánvállalkozás szervezte, amelynek célja az egyiptomi örökség megőrzése és az egyiptomi modern, valamint kortárs művészet nemzetközi ismertségének növelése.

Forrás: Designboom

A nyitóképen a bahreini Rashid al-Khalifa A valóság időtlen című alkotása a harmadik alkalommal a gízai piramisok közelébe megrendezett Forever is now című sivatagi kiállításon. Fotó: AFP/Khaled Desouki