A rendezvénysorozat a lakosság részére kínált programokra és szolgáltatásokra helyezi a hangsúlyt. Az intézmény őszi programkínálatában éppúgy helyet kapnak amatőr művészeti kiállítások, mint a nyolcvanas évek egyik nagysikerű kezdeményezésére emlékezve a Kokas Klára művészetterápiás módszerén alapuló bemutató foglalkozás vagy a szabadegyetemi nyitónapok.
A BMK négy tartópillére a közművelődési és módszertani szolgáltatásokból, felnőttképzésből, kulturális információgyűjtésből és szolgáltatásból valamint a művészeti tevékenységekből áll.
A Budapesti Művelődési Központ 1979 óta számos nagyrendezvénnyel (Budapest Táncbajnokság, Nemzetközi legényes verseny, Vizuális művészeti hónap), sikeres újító képzési programmal vagy kezdeményezéssel (többek között a Pályakezdők Speciális Szakiskolája, a "Kattints rá, Nagyi!?" tanfolyamhálózat, vagy a PALLÓ felnőttképzési tájékoztató szolgálat), szakmai tanácskozással és kiadvánnyal (például a Guzsalyas könyvtár sorozat népművészeti tárgyú könyvei, a Módszertári kötetek szakmai kiadványsorozata, a Tipp, a Mini Tipp, a Zöld könyv, a Kaleidoskop.hu) járult hozzá Budapest közművelődési életéhez.
Bár az intézmény jelenleg egy indulása óta felújítás nélküli és várhatóan lebontásra kerülő épületben működik, jövőjét a három évtized szakmai teljesítményén kívül több nagy uniós és hazai támogatású projekt megvalósítása, partnereinek, látogatóinak elégedettsége biztosítja.