Annak idején, zenei tanulmányai kezdetén miért éppen a harmonikát választotta? Miért érezte közelebb magához, mint például egy másik, jóval népszerűbb billentyűs hangszert, a zongorát?

Nagyon közel állt hozzám már kislányként is. A családban gyakran hallgattunk harmonikazenét, keringőt, polkát, tangót és hasonló műfajokat. Kezdetben én is ezeket játszottam.

 

Mit gondol, mi adja a harmonikazene, a hangszer legfőbb vonzerejét?

Imádom a hangját és különösen a fújtatóit. Olyanok, mintha a hangszer tüdői lennének.

 

Magyarországon a harmonika többnyire népzenei-világzenei hangszerként ismert, legtöbben talán a tangóra asszociálnak, ha meghallják. Az ön repertoárja azonban ennél jóval sokszínűbb, felfedezhető benne a francia keringő, a jazz, a modern kamarazene hatása is. Minden műfaj ennyire jól adaptálható lenne harmonikára?

Igen, szerintem a harmonika zseniális hangszer, alkalmas arra, hogy bármit játszhassunk rajta. A zenésztől függ, hogyan használja, nincsenek határok, kötöttségek.

 

A helsinki Sibelius Akadémián párhuzamosan végezte a népzenei és a klasszikus zenei tagozatot. Mit épített be az egyikből és mit a másikból a saját, meglehetősen egyedi zenei világába?

Számomra igazi kaland volt, hogy annyi különböző műfajban zenélhettem. Rengeteget tanultam belőle, de azon nem gondolkoztam, hogyan építsem fel a saját stílusomat. Ilyen értelemben nem volt benne tudatosság, valahogy természetesen bontakozott ki.

 

Két lemeze, a Bellow Poetry a Kalevala hatását tükrözi, a Vilda Rosor címűn pedig finn és svéd balladákat dolgoz fel. Ezek szerint a népzenei vonal áll közelebb önhöz?

Nekem a zene egyszerűen zene. Nem szeretek kategóriákban gondolkozni, amikor komponálok vagy játszom. A Sibelius Akadémián folytatott népzenei tanulmányaim rengeteg inspirációt adtak nekem ahhoz, hogy a hagyományainkból merítsek.

 

Budapesten, a Müpa színpadán november 22-én lép fel. Milyen repertoárral készül a magyar közönségnek?

Finn-svéd tematika lesz a fesztiválon, leginkább ebből a hagyományból áll össze a koncertműsor. Játszom majd néhány tradicionális finn dallamot és új, saját szerzeményeket. Igazán örülök, hogy Budapesten léphetek fel!

 

Dömötör Nikolett