Új állandó kiállítás
A Magyar géniusz program az elnyerhető maximális támogatást, 100 millió forintos forrást biztosít a Széchenyi tér 12. alatti (korábban a Régészeti Múzeumnak otthont adó) épületben megrendezendő új állandó kiállításra. Ezáltal Pécs központjában olyan korszerű tárlat létesül, amely három múzeumi gyűjtemény tematikáját öleli fel, és a Janus Pannonius Múzeum (JPM) hiányzó (régészeti) vagy elavult (történeti és néprajzi) állandó kiállításainak helyébe lép. A korszerű infrastruktúra olyan szolgáltatásokkal egészül ki, amellyel a JPM eddig nem rendelkezett: az épületbe érkező látogatót központi információs és jegyeladási központ fogadja majd ruhatárral, illetve múzeumi bolttal.
Az új állandó kiállítás tematikus egységeit olyan pécsi, baranyai helyszínek adják, amelyek megyei vagy országos horderejű események kiindulópontjai vagy központjai voltak.
A konkrét helyszínek, események középpontjában olyan jelentős személyiségek (géniuszok) állnak, akiknek hatása rendszerint túlmutat Pécsen és Baranyán (Janus Pannonius, Zrínyi Miklós, Verancsics Antal). Emellett górcső alá vesz olyan intézményeket, helyszíneket (pécsi püspökség, Ormánság, máriagyűdi búcsú), termékeket (Zsolnay-porcelán, pécsi kesztyű), amelyek közismertek az országban vagy éppen részei hazánk kulturális örökségének. A könnyen befogadható kiállítási anyag erősíti a térség vonzerejét, a turistákat új helyszínekkel, a vidékhez köthető hagyományokkal, látnivalókkal ismerteti meg. A tárlatot Pécs város napján, 2023. szeptember 1-jén nyitnák meg a látogatók előtt.
Petőfi 200 kiállítás
A JPM Petőfi 200 programra benyújtott pályázata 20 millió forint támogatásban részesült. Ebből a Petőfi-emlékévhez kapcsolódó időszaki kiállítás valósul meg a történeti, néprajzi, valamint a képző- és iparművészeti osztály gyűjteményéből válogatott jeles műtárgyak felvonultatásával.
Újfajta megközelítések, az érdeklődő közönség felé való nyitottság jellemzi a múzeumi tervet. Célja a fiatal generáció, többek között az iskolás korosztályok megszólítása, az informális oktatás elősegítése, a tudományos eredmények bemutatása, illetve a gyűjteményeikben őrzött kulturális javaknak a nagyközönséggel való megosztása.
A kiállítás a helyi jellegzetességek megismertetését állítja középpontba, kiállításban még fel nem dolgozott forrásokat is bemutat majd, témájában felöleli a reformkor, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc időszakát, valamint 48-as jelképeink jelenkorig ható történetébe is bepillantást enged majd.
E különleges kiállítás a leendő látogatókkal együtt készül, ugyanis a záró témát – amely a szabadságharchoz kötődő nemzeti emlékezet jelenben való továbbéléséről szól, s egy digitális könyv lapjain lesz látható – diákok pályamunkáiból állítják össze.
A JPM ez év őszén tervezi meghirdetni pécsi, Baranya megyei iskolák számára a pályázatot, amelynek keretében az irodalmi, képzőművészeti műfajok mellett szeretnének teret adni a nem hagyományos műfajokban születendő műveknek is. Az érdeklődők véleményt is nyilváníthatnak majd, a kiállításban bemutatott reformkori eseményekhez kapcsolódó és kiemelt közéleti ügyekben is letehetik a voksukat. Az egyéves időszakra tervezett tárlathoz múzeumpedagógiai foglalkozások kapcsolódnak, és különféle érdekes programok megvalósítását is tervezi a múzeum.
Színvonalas kiadványok és publikációk a vadnövényhasználatról
Ötmillió forinttal támogatta a Magyar géniusz program A vadnövények etnobotanikája – népi növényhasználati örökségünk című tudományos program megvalósítását. Ennek célja a magyar kulturális örökség részét képező régi növényhasználat adatainak összegyűjtése, tematikus rendezése, rendszerezése, közzététele. A program során összegyűjtött adatokat, információkat hiánypótló, színvonalas kivitelű könyvben, magyar és angol nyelvű publikációkban, valamint több tudományos, ismeretterjesztő anyagban publikálják.
Nyitókép forrása: Janus Pannonius Múzeum