A darab ősbemutatóját Major Tamás főszereplésével 1983-ban tartották a Katona József Színházban. Az imposztor Bogusławski ? a Lengyel Nemzeti Színház alapítójának ? személyén keresztül kapcsolódik a szerző Az Ikszek című, 1981-ben kiadott regényéhez. Az ősbemutató óta eltelt több mint 30 évben a korszak legmeghatározóbb színészei követték Major Tamást Bogusławski szerepében. A Jászai Mari Színház 2016. december 17-ei bemutatóján a nézők Fodor Tamást láthatják a főszerepben. Az előadás rendezője, Szikszai Rémusz az elmúlt évadban rendezte Tatabányán Parti Nagy Lajos Moli?re: Tartuffe című színművét.
Az imposztor tatabányai bemutatásának ötletével kapcsolatban Szikszai Rémusz elmondta: ?A tavalyi közös munka, a Tartuffe sikere után Crespo Rodrigo felkért, hogy dolgozzak együtt a társulattal a 2016/2017-es évadban is. A kérése az volt, hogy olyan előadásban gondolkodjunk, amely az egész együttest érinti, amelyben mindenki benne lehet. Ennek mentén keresgéltünk, végül neki jutott az eszébe az ötlet: miért nem csináljuk meg a Tartuffe után Az imposztort, amelyben a történet szerint a vilnai társulat Moli?re darabját próbálja? Az az első pillanatban világossá vált, hogy Az imposztor-beli Tartuffe és a mi tavalyi előadásunk nem tud ugyanaz lenni, de nem is kell. Mi Parti Nagy Lajos zseniális átiratát, Spiró György viszont Vas István szövegét, azaz a darab akkori legmodernebb változatát használta. A két előadás valamilyen módon mégis épül majd egymásra, és az nagyon tetszik, hogy ebben a formában az egyik évad rímel a másikra. Ez a kapcsolódás feltételezhet egyfajta tudást a nézők részéről és ez izgalmassá teheti Az imposztor ?színház a színházban? játékát.?
A Jászai Mari Színház társulatával való közös munkáról a rendező így nyilatkozott: ?A visszatérésem Tatabányára azt jelzi, hogy tavaly nagyon jól éreztem itt magam, és azt hiszem, a társulat is hasonlóképpen érezte magát velem a Tartuffe próbái során. Az ilyen típusú munka pedig mindig bizalmat kelt. Így nem kell, hogy most a nulláról kezdjünk el valamit, bőven van mire építenünk. Ez nagyon fontos, Az imposztor esetében különösen, hiszen igen nehéz szerkezetű darabról beszélünk. Emiatt érzem lényegesnek, hogy létezik közöttünk egyfajta élő kapcsolat. Mint minden születőfélben lévő előadásnak, természetesen Az imposztornak is megvan a maga rizikója, de az, hogy egy ilyen jellegű csapatmunkát igénylő darab készül, összekovácsolja a résztvevőket, erősíti a társulatot.?
Fodor Tamás Bogusławski szerepében vendégként csatlakozik a Jászai Mari Színház társulatához. Ezzel kapcsolatban Szikszai Rémusz elmondta: ?Fodor Tamást az egyik legnagyobb élő magyar színésznek tartom, az külön öröm számomra, hogy elvállata ezt a feladatot, igent mondott a felkérésemre. Vannak egyértelmű színházi helyzetek. Amikor a Rosencrantz és Guildenstern halott című előadásra készültünk, szintén nem volt kérdés, ki játssza a Színészt. Ahogyan akkor, most is csak Fodor Tamásban tudtam gondolkodni Bogusławskival kapcsolatban. De azt hiszem, Az imposztor remek találkozás lesz vele a társulat számára is.?
A függetlenségét vesztett Lengyelország és a cári Oroszország viszonyával, az ősbemutató korával, az akkori szovjet megszállással, valamint a jelennel kapcsolatban a rendező hangsúlyozta: ?Történelmi párhuzamok mindig lesznek. Ameddig hatalom létezik, mindig lesz összecsengés a különböző történelmi korok között. Az imposztor bizonyos értelemben a színházcsinálásról szól, pontosabban arról, miért érdemes színházat csinálni, és arról, mennyire kiszolgáltatott a színház a mindenkori hatalomnak. Ezek a kérdések egyébként Bulgakov Képmutatók cselszövése című darabjától kezdve a világirodalom számtalan remekében tetten érhetők. Ez persze valamilyen formában mindig tükör annak a kornak is, amelyben éppen élünk. Az imposztor azonban nem csupán a művészet és a hatalom, hanem a kisember és a hatalom viszonyát feszegeti.?