A határon túli színházak együttműködését szorgalmazzák

Egyéb

Zalán János hozzátette: stratégiai alapú tervezést valósítanak meg az egyik legfrissebb kollégiumban. Rövidtávon a racionalizálás volt a céljuk, hogy a lehető leggyorsabban írják ki a pályázatokat. ?Korábban számos témában írtak ki pályázatokat, erre az évre viszont sikerült tíz témakörre koncentrálnunk, mellyel párhuzamosan kibővítettük a lehetséges pályázók körét is? ? tette hozzá. A kollégium nemcsak az NKA-n belül, hanem azon kívül is szeretné meghonosítani azt a gondolkodást, mely a mit, miért, hogyan, kivel kérdésekre ad válaszokat. Céljuk, hogy struktúrába ágyazva jelenlejen meg a támogatás a színházak életében, tehát hogy a pályázók művészeti stratégiájukba ágyazzák a pályázati témáikat.

?A formai kereteken kívül fontosnak tartjuk a szakmai szempontok is, melyek számos pályázatból hiányoznak? ? kifogásolta Zalán János. Példaként említette, hogy volt olyan pályázó, aki a Diótörő egy tervezett előadásához kérve támogatást a darab történetéről, és nem a szakmai megvalósításról írt a pályázatban, de volt olyan is, aki a rendező és a színészek személyét sem tudta még megnevezni.

?Kezdjenek együttműködni a határon túli színházak, hogy közösen tervezzék meg, alakítsák ki művészi koncepciójukat!? ? vállalt fel missziót a kollégium vezetője, hozzátéve: nagyon gyenge még a koprodukciós szándék. Elmondta: céljuk, hogy azok a darabok, melyek megszületnek, hosszabb élettartamot érjenek el, és sokkal szélesebb közönséghez jussanak el.

A 2013-as év végén létrejött kollégiumba 688 pályázat ? összesen több mint 1,2 milliárdos összeggel ? érkezett be a tíz témában, a rendelkezésre álló 300 millió forintos forrásra. Kiemelte: sokan nem tudják, hogy a technikai fejlesztésekre nem lehet pályázni, az NKA az új előadások létrehozását, forgalmazását támogatják a színház és táncművészet területén. Működéssel kapcsolatos tartalmú pályázatokat viszont nem tudnak elfogadni.

 

Húsz év alatt 121 milliárd forintot ítélt oda sikeres pályázóinak az NKA, melyhez csaknem 120 ezer pályázat érkezett be eddig, évente 10-12 ezer.

Jelenleg a Kulturális Turisztikai Fesztiválok Ideiglenes Kollégiuma hirdet meg pályázatot, az érdeklődők május 12-ig jelentkezhetnek. A második félévben várhatóan vizuális művészetek, könyvkiadás, folyóirat-kiadás, közművelődés és népművészet témában hirdetnek meg pályázatokat a kollégiumok. A tájékoztatón elhangzott: a kiírás és a beadási határidő között legalább 30 napnak kell eltelnie, majd legalább 70 napon belül kell meghoznia döntését a kollégiumnak.

Az NKA rendezvénysorozatán, mint a mostani programnak helyszínt biztosító Thália Színházban is a pályázás menetéről, rendjéről értesülhetnek az érdeklődők.