Herceg a korláton - HAYDN ESZTERHÁZÁN

Egyéb


Esterhazy_kastely_Fertod_20080827.jpg
A fertődi kastély

A kastélyban sok hányattatás után most végre olyan üzemeltetője van a felújított cukrászdának, aki este, a koncertek alatt is nyitva tart, teraszát sem a hátsó, eldugott bukszusok alá telepítette, hanem a főlépcső mellé, így van közönsége is. Csak a füvezés nem akar sikerülni a kastélyudvaron, még mindig kétféle kavicson kell végigcsikorognia a látogatónak. Idén az aranyozás vitte el a rá szánt pénzt, csillognak tehát a kovácsoltvas korlátok közepén az arany pajzsocskák, cserébe elsüllyed a cipő a kavicsban. A cukrászda melletti teremben szavazni lehet. A MÁG (Műemlékek Állami Gondnoksága) a 2009-es Haydn-év alkalmából szoborpályázatot írt ki. Herceg Esterházy Miklóst és karmesterét, Joseph Haydnt kell ábrázolnia a szoboregyüttesnek. A maketteken az alkotók neve is szerepel, akik ismerik a művészeket, ez is befolyásolhatja őket, de nem hiszem, hogy ez lenne a gyakoribb helyzet. Magam arra az együttesre szavaztam, ahol Haydn - az akkor még - füves udvarról néz fel a főerkély korlátjára felcsüccsenő hercegre. Oly valószínűtlen, hogy ebben a pozitúrában bármikor is előfordult volna a fényes előkelőség, hogy jót nevettem, és rávéstem papíromra a 4-es sorszámot.
A díszteremben a felújítás épp a sarkokban álló, négy évszakot ábrázoló szobroknál tart, azok helye üresen tátong, mint ahogy a mennyezet festésekor, a díszek restaurálásakor a tréfás kedvű mester által az egyik arany kacskaringóra feltűzött farmersapkának is csak a helye van már meg. A visszatérő látogatók mind felnéznek, és megállapítják, hogy sapka volt, nincs.
Az elmúlt két estén a világjáró holland fortepiano-művész, Bart van Oort szólóestjét hallhattuk és Haydn Skót dalaiból néhányat. Bart van Oort kis bőröndjét maga után húzva sétált be a próbára, hajnalban lemezfelvételről érkezett, és másnap reggel indult is tovább. Ez a hajszoltság játékán is nyomot hagyott, némiképp kapkodó, kevésbé átélt, ám technikailag virtuóz módon adott elő néhány Haydn-szonátát és fantáziát. Másnap Megyesi László (tenor) kisebb ismertetőket mondott el a dalok közt azok keletkezéséről, és tartalmukat is elmesélte, ez sokat segített, a skót angol ugyanis nem sok segítséget ad a vájtfülűeknek sem a megértésben. Nem igazán felkavaró, de kellemes előadás volt.