Hét új Magyar Örökség díjas

Egyéb


magyaroroksegd_kos20070623011.jpg
Abádi Nagy Zoltán professzor a Debreceni egyetem rektorának képviseletében és Gellén József a Debreceni Nyári Egyetem ügyvezető igazgatója (jobbra) átveszik a Debreceni Nyári Egyetem kitüntetését Kelemenné Farkas Mártától, a bíráló bizottság tagjától a 47. alkalommal megrendezett Magyar Örökség-díjak átadási ünnepségén, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében.MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

 (MTI) - "A Magyar Örökség-díj hivatásának tekinti azoknak az értékeknek a felmutatását, amelyek a múltban és a jelenben egyaránt hozzájárultak, hozzájárulnak a nemzeti önbecsüléséhez, erősítéséhez, gazdagításához. A múlt ismerete nélkül nem lehet jövőt építeni." - fogalmazott Hámori József akadémikus, a bírálóbizottság elnöke.
  A Kolozsvári Református Kollégium a tanulás és a egyházi szellemiségű nevelésért részesült az elismerésben. Besenyei Péter műrepülő pilóta bravúros és egyedülálló légi teljesítményéért kapta a Magyar Örökség-díjat. A versenyző a bemutatókon a magyarság hírét növeli sikereivel. A Magyar Iparművészet című folyóirat az iparművészeti szakmák szervezeti életének mindennapjaival, közösségeinek gondjaival, szakírásával, kritikájával és könyvkiadásával való foglalkozásáért kapta a Magyar Örökség-díjat.
  A Debreceni Nyári Egyetem a magyar nyelv megismertetéséért és fenntartásáért, a kultúra magasfokú közvetítéséért kapta az elismerést. Az intézmény hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt a magyar nyelv és kultúra oktatásának első számú bázisa a külföldi nyelvtanulók körében.


magyaroroksegallold_kos20070623022.jpg
Résztvevők az ünnepségen, amikor 47. alkalommal adták át a Magyar Örökség-díjakat a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében.MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

  Posztumusz elismerésben részesült Jancsó Miklós farmakológus professzor. A kétszeres Kossuth-díjas szakember tudományos eredményeinek elismeréseiért kapta a kitüntetést. A szakember a kemoterápiás szerek hatásmechaniz-musával és a RES (szabályozó és tároló) rendszer farmakológiájával, valamint a hisztaminnal, a gyulladásnak a véralvadással való összefüggésével foglalkozott. Kubik Anna színművész számtalan kiváló alakításáért, az igaz gondolatok és a szép magyar szó megőrzéséért részesült az elismerésben. A Pesti Magyar Színház művészének nevéhez nyolcvan színházi és több mint negyven filmszerep fűződik.
  Sopron a magyar városok közül elsőként részesült a kitüntetésben. A műemlékekben gazdag település bár hármas etnikumú régió központja, lakói a történelem során többször is tanúságot tettek magyarságuk mellett.
       A Magyar Örökség-díjat negyvenhetedik alkalommal adták át; évente négy alkalommal hét-hét díjazott részesül az elismerésben. A Magyar Örökség és Európa Egyesület által felkért bírálóbizottság elnöke Hámori József neurobiológus, agykutató, akadémikus, az Akadémia alelnöke. A testület alelnöke Fekete György, belsőépítész. A következő díjátadó ünnepséget szeptember 22-én tartják.  Az ünnepségen a résztvevők egyperces néma felállással emlékeztek Pungor Ernő professzorra, a Bírálóbizottság volt elnökére.