Kulturális programajánlónk.

A 2020-as év kulturális kínálata a magas színvonalnak megfelelően indul. A gazdag kínálatból ajánlunk most többek között koncertet, színházi bemutatót és filmvetítést.

Január 2., csütörtök – Ördögök és angyalok hegedűse a Zeneakadémián

Aligha kezdődhetne jobban az év, mint a nagyszerű Lajkó Félix koncertjével, aki sokadszorra bizonyítja be: a zene az ismeretlen világok legtökéletesebb kalauza. Pergő, de nem felületes, mindig átéléssel játszott darabjai egész évre meghatározó élményt nyújtanak majd a Zeneakadémia Nagytermében.

Január 3., péntek – Színésznők színésznője a Nyitott Műhelyben

A Francia Új Hullám Filmművészeti Szakkönyvtár és Könyvkiadó, valamint a Szerzői Filmklub és a Nyitott Műhely – a Michelangelo Antonioni-életműsorozatot megszakítva – a múlt decemberben elhunyt Anna Karinára, a legendás és a filmművészetet máig meghatározó filmrendező, Jean-Luc Godard első feleségére és múzsájára emlékezik ezen az estén. A közönség Jean-Luc Godard: Éli az életét – tizenkét képben című, 1962-es filmjét nézheti meg a Nyitott Műhelyben.

Január 4., szombat – Feliz 2020! Volver la vida újévi koncert Szentendrén

Csáki András Junior-Prima díjas gitárművész, Miskolczi Anita csellóművész, Manuel B. Camino mexikói bassz-bariton és Bojta Zsuzsanna mezzoszoprán a latin zene iránti szenvedélyes szerelem és az eddigi közös munkák alatt kialakult harmónia kapcsán határoztak úgy, hogy megalapítják a Volver La Vida nevű latin együttest. Szentendrei újévi koncertjükön helyet kapnak Astor Piazzolla és Carlos Gardel gyönyörű tangói mellett olyan ismert dallamok, mint Rodrigo Aranjuez fantáziája, vagy a Frida Kahlo kapcsán, illetve a Coco című rajzfilm legfőbb slágereként is ismert mexikói népdal: a La llorona.

Január 5., vasárnap – Pinokkió Szegeden

Geppetto mester házában csoda történik. Egy fatörzs beszélni kezd. Az öreg asztalos fabábot farag belőle. A neve Pinokkió lesz, és első kívánsága az hogy igazi gyerek legyen. De addig kalandokkal teli hosszú út vár rá… Képes lesz-e megvalósítani az álmát? Kövér Béla Bábszínház marionett játékban próbál felelni erre a kérdésre.

Január 6., hétfő – A Helikon a Kelet Kávézóban

A Helikon folyóirat 2019/3. számának bemutatója január hatodikán lesz a Kelet Kávézóban. Korunkban az irodalomtörténet-írás sokat emlegetett „válsága” váltotta ki azt a szemléletváltást, amely az önelvű nemzeti irodalomkutatás meghaladását kívánja. A közép-európai komparatisztika az orosz és a német nyelvterület közti népek irodalmának – tágabban: egész kultúrájának – összehasonlító elemzésével foglalkozik. Azt keresi, miben áll a térség műveltségének sajátos minősége, sajátos kulturális típusa. Ebben a keretben a kutatás túlléphet azon a módszertani korláton, amely régiónk irodalomtörténetét pusztán a nemzeti irodalmak egymás mellé helyezésével képes megoldani.

Január 7., kedd – Tündöklő tragédia az Ódry Színpadon

Térey János és Karsai György fordításában az Ódry Színpadon látható Médeia megírása óta semmit nem veszített aktualitásából: az emberi bosszúvágy köszöni szépen, jól van. A Korinthoszban élő Médeia és Iaszón egy harmadik fél miatt keletkező konfliktusa mindent elsöprő pusztításhoz vezet. Csak erős idegzetűeknek!

Január 8., - Találmányok Rubik-kockája a Fugában

Erdély Dániel képzőművész, teoretikus negyven év kutatómunkáját maga mögött tudó izgalmas és innovatív találmányából nyílik kiállítás a Fugában. „A Spidront 1979-ben hajtogattam ki Rubik Ernő házi feladatának megoldásaként. A feladat csupán ennyi volt: hajtogassatok papírból valamiféle harmonikát! Meglepte a munkám. Máig hallom a fülemben halk szavait: „Ilyesmit még nem láttam!” Azóta a Spidron egy formarendszer védjegye lett, bejárta a világot. Nemrégiben három matematikus munkájának eredményeként publikálásra került a Spidronmozgás formulája is. Számtalan felhasználása lehetséges a nyúlásmentesen tekergőző hajtogatásnak. Éppen a földrengés káros hatásait csillapító kötőelemen dolgozunk. A bemutatón a kutatás tanulságait felhasználó újabb munkákat is láthat az érdeklődő közönség” – mondja Erdély.

A nyitóképen Pálya Pompónia és Viktor Balázs a Médeiában. Fotó: Gálos Mihály Samu