Hódmezővásárhelyi leletek

Kultpol

(MTI) - Sajtótájékoztató keretében jelentették be a helyi Tornyai János Múzeum restaurátorai a belvárosi helyszínen feltárt leletet. Nagy Nándor elmondta, hogy a belvárosban épülő sportcentrum helyén 2007 nyarán két hónap alatt, viszonylag kis területen, 2500 négyzetméteren annyi kerámiatöredék, egykori mezőgazdasági eszköz, pénz, állati csont került felszínre, hogy mindez mennyiségét tekintve már-már egy autópálya-feltárás nagyságrendjéhez mérhető.
Jelentőségükről szólva a szakember kiemelte, hogy a feltárásnak köszönhetően sokkal többet lehet tudni a késő-középkori és kora-újkori Vásárhelyről. Az előkerült anyag alapján feltérképezhető, hogy miként éltek akkoriban a vásárhelyiek, milyenek voltak a korabeli hétköznapok, az állattartási szokások, és hol tartott az iparosodás. 
A legérdekesebb tárgyak között három pénzérmét nevezett meg Nagy Nándor; az egyik egy magyar, I. Lipót korabeli, ezüstözött bronz 15 krajcáros, a másik kettő pedig lengyel, III. Zsigmond korabeli garas. Emellett egy gyöngyházmarkolatú kést, illetve mintegy ötven pipatöredéket is találtak - tette hozzá a szakember. 
A feltárás Tóth Katalin régész irányításával folyt, de már az ásatás idején is közreműködtek a Tornyai múzeum restaurátorai: Nagy Nándor és Molnárné Balázs Zsuzsa is részt vett a terepmunkában. Céljuk az volt, hogy az anyag minél hamarabb raktári körülmények közé kerüljön, hiszen főleg a kerámiánál fennállt a sérülés veszélye.
Az ásatást követően a múzeumi laborban mostanra befejeződött a munka nagy része. A tervek szerint a közeljövőben láthatja majd a közönség a gazdag hódmezővásárhelyi leletet.