Holokauszt-vándorkiállítás Egerben

Kultpol

A holokauszthoz hasonló embertelenségek megakadályozása érdekében a felnövő nemzedékeket meg kell tanítani a másság elfogadására, arra, hogy nem csak kell, hanem jó is együtt élni azzal: mindenki különbözik másik embertársától, ez a kiállítás legfőbb üzenete - hangsúlyozta a megnyitón a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány kuratóriumi elnöke.

A másik fontos történelmi tanulság, hogy 1943-1945-ben magyarok gyilkoltak magyarokat - tette hozzá az egri zsidó családból származó Székely Gábor. Breuer Tiborné túlélőként felidézte az egri zsidóság deportálásának történetét. Mint elmondta, a saját kezükkel építették fel börtönüket, vagyis falat húztak az Egerhez közeli Kerecsend téglagyára köré, ahová a környék zsidóságát összegyűjtötték.

vandork_resized.jpg
Breuer Tiborné

Ezt követően három napig utaztak marhavagonba zárva Auschwitzig. Megmenekülését annak köszönhette, hogy a szelektálásnál munkaképesnek nyilvánították és egy föld alatti lőszergyárba került kényszermunkára - tette hozzá.

Habis László, Eger polgármestere fontosnak nevezte, hogy egy olyan iskolavárosban is bemutatkozik a kiállítás, mint Eger, mert az ifjú nemzedékeknek meg kell ismerniük a történteket. Egyben reményét fejezte ki, hogy az ilyen és ehhez hasonló kezdeményezések segítenek megszabadulni minden olyan törekvéstől, amely emberek megkülönböztetését jelenti.

A kiállítást tavaly március óta az ország 25  településén több mint 51 ezren nézték meg.

(Múlt-kor/MTI)