A holokausztra emlékeztek Budapesten

Kultpol

Fáklyás felvonulással és emléktábla avatásával emlékeztek a holokauszt áldozataira vasárnap este Budapest belvárosában, az eseményen közjogi méltóságok mellett, nagykövetek, vallási vezetők és a parlamenti pártok képviselői is részt vettek.

A megemlékezésen részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és felesége, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója, Kardos Péter főrabbi és Udvardi György püspök. Az eseményen képviseltették magukat a parlamenti pártok. A meghívottak között volt Warren L. Miller, az USA elnökének különmegbízottja és Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ igazgatója is. A megemlékezésen megjelent többek között az Amerikai Egyesült Államok és az Orosz Föderáció nagykövete is.

A fáklyás menet a Páva utcai Holokauszt Emlékközponttól indult, majd a többezres tömeg az Üllői út és a Múzeum körút érintésével érkezett meg a Dohány utcai zsinagógához. A megemlékezők között sok fiatalt, valamint idős embert lehetett látni, több túlélő is volt a tömegben. Az eseményt erős rendőri jelenlét kísérte, a tömegben sok civil ruhás biztonsági embert lehetett látni.

A magyarországi Holokauszt Napja és a nemzetközi Holokauszt Emléknap ebben az évben szinte egybeesik: utóbbi április 15-e, előbbi április 16-a. Az Országgyűlés 2000. évi döntése szerint 2001-től minden évben április 16-án emlékeznek meg a magyarországi középiskolákban a Holokauszt Napjáról. Annak emlékére tartják, hogy 1944-ben a Kárpátalján ezen a napon kezdődött el a magyar zsidóság gettókba kényszerítése későbbi deportálásuk céljából. A világban ismert Holokauszt Emléknap, a Jom Hásoá, a pusztítás gyásznapja Izraelben.

A varsói gettólázadás (1943. április 19.) kitörésének évfordulója alkalmából az izraeli kormány 1951-ben hozott döntése értelmében minden évben megemlékeznek a második világháború hatmillió zsidó áldozatáról. Az emlékezés már túllépett Izrael határain és világszerte megemlékeznek róla. A zsidó naptár szerint Niszán hó 27. napja az ünnep, amely azonban a Gergely naptár szerint minden évben más napra esik, 2007-ben április 15-re.

A Duna-parton a Cipőknél Iványi Gábor metodista lelkész a mintegy 60 fős hallgatóság előtt kifejtette, hogy 63 évvel ezelőtt nagyjából ekkora csoportokban hajtották az embereket az emlékmű helyére és lőtték őket a Dunába. "Nem ünnep ez, hanem emlékezés: az elveszett családtagokra, szeretteinkre" - tette hozzá. A megemlékezés végén az emberek elhelyezték az emlékezés virágait a cipőknél, de volt, aki gyertyát gyújtott, mások egy-egy kavicsot tettek a cipők mellé.

"Ami a második világháború alatt az európai zsidósággal és 1944 vészterhes hónapjaiban a magyarországi zsidókkal történt, arra nincs mentség, nincs magyarázat" - fogalmazott Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum igazgatója az intézmény épülete előtt tartott holokauszt-emlékrendezvényen vasárnap Budapesten.

A holokauszt nem csak zsidó tragédia, hanem európai és magyar is, mert "mindenhol vétettek a szolidaritás és a testvériség ellen" - mondta Schmidt Mária.
"A közös emlékezés újra egybeforrasztja az erőszakkal szétvert közösségeket. Ezekből a közösségekből áll össze a nemzet, a haza. Ezért kell újra és újra közösen emlékezni, mert emlékezés nélkül nincs múlt, múlt nélkül pedig nincs jövő sem" - jelentette ki a történész.

Az Országgyűlés, Terézváros önkormányzata, a Terror Háza Múzeum és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem közös szervezésű rendezvényén megjelent Szili Katalin, a parlament elnöke, Hiller István oktatási és kulturális miniszter, valamint Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is. Az eseményen a legnagyobb ellenzéki pártot a két korábbi minisztere, Deutsch-Für Tamás és Fónagy János, valamint frakcióvezetője, Navracsics Tibor is képviselte. Jelen volt még a KDNP politikusa, Harrach Péter is, valamint a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének vezérkara, a református, a katolikus és az evangélikus egyházközösségek magas rangú képviselői is.

A programot, amely a Terror Háza Múzeum előtt az Andrássy úti korzón zajlott, pár száz érdeklődő figyelte a helyszínen. A holokauszt hivatalos magyarországi emléknapja előtti estén tartott rendezvény végén a megjelentek mécseseket helyeztek el a múzeum emlékfalánál. Elsőként Orbán Viktor és felesége gyújtott gyertyát az áldozatok tiszteletére.

(Múlt-kor/MTI)