Horthy István feleségének menyasszonyi ruhája a hónap kincse a Nemzeti Múzeumban

Program

Kamaratárlat mutatja be Edelsheim-Gyulai Ilona grófnő menyasszonyi ruháját a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója a tárlat megnyitóján. Fotó: Schumy Csaba / MNM
Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója a tárlat megnyitóján. Fotó: Schumy Csaba / MNM

Az MNM gyűjteményébe került ruhát Edelsheim-Gyulai Ilona, Horthy István kormányzóhelyettes menyasszonya viselte az esküvőjükön 1940 áprilisában – mondta el Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója a tárlat szerdai megnyitóján Budapesten.

A ruhadarab bemutatásának jelentőségéről szólva kiemelte, hogy a Horthy családhoz köthető tárgyi emlékek közül egyre több kerülhet hazai közgyűjteményekbe. Emlékeztetett arra, hogy még látható a múzeumban egyik legsikeresebb kiállításuk, a Magyar menyasszony, ehhez kapcsolódik a Hónap kincse-sorozat új kamarakiállításán látható kiemelkedően értékes menyasszonyi ruha is.

A kamaratárlatot megnyitó Fazekas Sándor országgyűlési képviselő elmondta: a kamarakiállításon látható ruha összeköt minket az elmúlt korok divatjával, viseletével és az akkor élt emberekkel. Felidézte, hogy 120–150 évvel ezelőtt az öltözékekben kifejeződött a társadalmi rang, a foglalkozás is, azonban ez a hagyomány eltűnt, az 1940-es években ugyanis a magyar történelem folyamatossága megszakadt.

A képviselő elmondta, hogy Edelsheim-Gyulai Ilona és Horthy István polgári esküvője 1940. április 26-án volt a budai Várban, az egyházi esküvőt 1940. április 27-én tartották a Szilágyi Dezső téri református templomban. Az egyházi szertartáson több száz fő vett részt, 800 meghívót küldtek szét – fűzte hozzá.

Kiemelte: a Nemzeti Múzeumban látható menyasszonyi ruha felhívja a figyelmet arra a történelmi korszakra, s kapcsolatot teremt a jelen és a múlt között. A Rotschild Klára tervezte, selyemből készült, gyöngyökkel gazdagon hímzett ruhát Simonovics Ildikó divattörténész, a Magyar menyasszony kiállítás kurátora mutatta be a megnyitón.

Edelsheim-Gyulai Ilona visszaemlékezése szerint a ruha nagymamája esküvői ruhájának mintájára készült. Kilencven különböző gyöngyökből kivarrott rózsa van rajta, melyeket egy hónapon keresztül hímzett Magyarország egyik legkiválóbb gyöngyhímzőnője.

A frigy az egész országot lázban tartotta, a sajtó minden apró részletről beszámolt, a menyasszony ruhája volt az egyik legfontosabb téma. A különleges darabot ki is állították egy virágüzlet kirakatába, az utcára a nagy érdeklődés miatt rendőrt kellett állítani.

Az eredeti ruhának a szoknyarésze maradt fenn, ezt restaurálták a múzeum munkatársai, a ruhaderék rekonstrukciója Földi Kinga textilművész alkotása, melyet eredeti fotók és a szoknya alapján készített papírból és selyemorganzából. A kamarakiállítás a Magyar menyasszony kiállítás végéig, augusztus 25-éig látható.