Hóráskönyv és ősnyomtatványok a Központi Antikvárium árverésén

Kultpol

Mint azt Bálinger Béla, az antikvárium árveréseinek szervezője elmondta, a június 4-i árverésen kalapács alá kerülő mind a 134 tétel figyelemre méltón izgalmas. A legkiemelkedőbb az 1501-es, pergamenre nyomtatott, fémmetszetekkel dúsan illusztrált, párizsi Hórásköny. A magánájtatosságra - elsősorban nők számára - készült imádságoskönyv elnevezése a háromóránként elvégzendő imádságokra, a "hórák"-ra utal. A műfaj virágkorát a XV. századi francia nyelvterületen élte. A legszínvonalasabb hóráskönyvek a koblenzi származású nyomdász, Thielman Kerver párizsi műhelyéből kerültek ki. Innen való az aukción 1,6 millió forintért kínált példány is.
   
Bálinger Béla kiemelte, hogy hazai árverésen az elmúlt fél évszázadban pergamenre nyomtatott hóráskönyv nem bukkant fel. Magyar közgyűjteményben a Kerver-műhely hóráskönyveiből egyáltalán nem található példány.
   
Az árverés szervezője szerint közgyűjteménybe kívánkozik Giuseppe Galli Bibiena építészeti rajzokat tartalmazó kötete is. Bibiena a híres itáliai művészcsalád tagja, a bécsi udvar színháztervezője, építésze volt, főművét, az aukción megvehető kötetet VI. (magyar királyként III.) Károly német-római császárnak ajánlotta. A finom kidolgozású rézmetszeteken a Habsburg abszolutizmus eszméjét reprezentáló, érett barokk stílusú halotti emlékművek és oltártervek, capricciók (valós és kitalált látványelemeket ötvöző városképek), valamint színházi díszletek és enteriőrök sorakoznak. Az 1740-es pompás albumot 600 ezer forintra árazták.
   

adyendre_kepeslapja_adylajosnak.jpg
Ady Endre képeslapja

Bálinger Béla a kéziratok közül Ady Endre levelezőlapját és Weöres Sándor A fogak tornáca című kötetének teljes autográf kéziratát emelte ki. A 200 ezer forintért kínált Ady-levél 1918-ban kelt, és a költő öccsét, Ady Lajost invitálja benne Csucsára. Az 500 ezer forintról induló Weöres Sándor-kézirat az 1947-es könyvnapra 800 példányban megjelent verseskönyvének tisztázata. Ebben látott napvilágot először a gyermeknemzedékeknek meghatározó élményt nyújtó verse, a Bóbita.

   

piussecundus_epistolaadmahumetemturcorumimperatorem.jpg
II. Pius levele

Gyűjtői darabok az egyetlen példányban készült oklevelek: az aukción több magyarországi Habsburg uralkodó (I. Ferdinánd, I. Rudolf, II. Ferdinánd), erdélyi fejedelem (Rákóczi Zsigmond, I. Rákóczi György, Apafi Mihály, II. Rákóczi Ferenc) és más hivatalos személyek, nádorok, főispánok, várkapitányok okiratai 60 és 300 ezer forint közötti összegekért licitálhatók.

    
Az árverésre kerülő négy ősnyomtatvány közül háromnak magyar vonatkozása is van. Jacopo Caviceo itáliai humanista író munkája például a Mátyás halála utáni trónöröklési harcok egyik eseményéhez fűz fiktív részleteket.
   
A II. Pius néven 1458-ban pápai trónra emelt, humanistaként számon tartott Aeneas Silvius Piccolomini családi leveleinek gyűjteményében a török ellenes harcokban a magyarok szerepét hangsúlyozza. Szintén II. Pius a szerzője egy másik ősnyomtatványnak: a levélben arra szólította fel Mohamed török szultánt, hogy hagyja el a mohamedán hitet, és legyen kereszténnyé, cserébe elismerné őt bizánci császárnak. Bálinger Béla úgy tudja, az elmúlt fél évszázad árveréseinek történetében ez a legrégebben, 1469-ben kiadott könyv. Az előbbi 1,2 milliós, ez utóbbi 2,4 milliós kikiáltási árról indul.