Horvai Istvánra emlékezik születésének 100. évfordulóján az OSZMI

Egyéb

Horvai István rendezőre, színházigazgatóra emlékeznek születésének 100. évfordulóján, csütörtökön az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) Krisztina körúti épületében.

Horvai István (1922–2004) rendező, színházigazgató születésének századik évfordulóján tanítványaival és munkatársaival idézik fel gazdag életpályáját. A Szilágyi Tibor színművész, valamint Szinetár Miklós és Valló Péter rendező részvételével zajló beszélgetést Gajdó Tamás színháztörténész vezeti.

Az érdeklődőket december 15-én 15 órára várják az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Krisztina körúti épületébe (1013 Budapest, Krisztina körút 57., I. emelet, Körterem).

Horvai István a rendezői tanulmányait 1948–1949-ben a leningrádi színházi intézetben végezte. Hazatérése után az Úttörő Színház főrendezője, majd igazgatója, 1949 és 1951 között a Színház- és Filmművészeti Szövetség titkáraként a magyar színházi élet befolyásos alakja lett.

A művészt 1951-ben kinevezték a Madách Színház élére. Az 1956-os forradalom napjaiban – sztálinizmus vádjával – megfosztották igazgatói tisztségétől. Pályáját Debrecenben, Miskolcon, a Nemzeti Színházban, a Fővárosi Operettszínházban folytatta. 1962-ben szerződött a Vígszínházhoz. Várkonyi Zoltán halála után ő lett a társulat igazgatója. Sikerült megőriznie a Vígszínház szellemiségét, és eredményesen folytatta a megkezdett munkát.

Nemcsak a Csehov-művek újraértelmezett színre vitelét kísérte szakmai és közönségsiker, a kortárs magyar drámaírók darabjait is fölényes mesterségbeli tudással, látványosan, hitelesen vitte színre.

Horvai István színészpedagógusként is jelentős munkát végzett, 1949-től 1956-ig, majd 1971-től 1999-ig tanított a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.

Nyitókép forrása: OSZMI